Biologové navrhují používat houby k chlazení místností

Molekulární biologové objevili u hub neobvyklou vlastnost – udržovat nízkou teplotu ve srovnání s okolním prostředím.

Tým molekulárních biologů z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health ve spolupráci s kolegy z University of Puerto Rico zjistil, že houby udržují nižší teplotu než jejich okolí. Ve svém článku publikovaném v Proceedings of the National Academy of Sciences skupina popisuje, jak náhodou objevila chladivý charakter hub a co se o nich po testování dozvěděla.

Neoficiální důkazy naznačují, že houby mají tendenci být chladnější než jejich okolí. Vědci ve svém článku popisují, jak jeden z členů jejich týmu testoval novou termokameru, když byl izolován doma během prvních dnů pandemie. V určitém okamžiku se vydal do nedalekého lesa a začal pořizovat snímky tam rostoucích rostlin. Přitom si všiml, že houby rostoucí na stromech nebo mezi vegetací se na snímcích zobrazují chladnější než jejich okolí.

Toto zjištění ho zaujalo, a tak se spolu s kolegy rozhodl podívat se na situaci blíže. Pořídili snímky dalších hub a pozorovali zjištěné teplotní rozdíly. Přitom zjistili, že rozdíly mezi jednotlivými houbami jsou v rozmezí od 1,4 do 5,9 °C chladnější než jejich okolí – v průměru byly o 2,9 ± 1,4 °C chladnější než vzduch v jejich okolí.

Skupina také zjistila, že chladnější nejsou jen houby v přírodě, které testovali, ale také například houby v pivovarských kvasnicích. A tento efekt přetrvával bez ohledu na teplotu – i při několika stupních nad nulou.

Při bližším zkoumání několika hub vědci zjistili, že se ochlazují odpařováním – všimli si, že jejich struktura jim umožňuje zadržovat značné množství vody a že jejich žábronožka na spodní straně klobouku umožňuje pomalé a plynulé odpařování.

Nepodařilo se jim zjistit, proč houby potřebovaly být chladnější než jejich okolí. Zjistili však, že by to mohlo být užitečné – z polystyrenu a malého ventilátoru sestrojili chladič a po vhození hrsti hub zjistili, že je schopen udržet uvnitř teplotu asi o 10 °C nižší, než je pokojová teplota, a to až po dobu jedné hodiny.

zdroj: Phys.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/adege