Rodiče pečují o dítě s velkýma očima od přírody lépe. Evoluce nechává „dorůst dítě do očí“

Přemýšleli jste někdy o tom, proč mají malé děti často tak velké oči v poměru k hlavičce? A zda lidem v průběhu života rostou oči? Vysvětlení jsme hledali u optiků a neurobiologů z Cornellovy university.

Velké, trochu vykulené oči na malém dětském obličeji se považují za znak roztomilosti. Ve skutečnosti ale oči zase tak obrovské nejsou. Dítě je maličké a oči jsou vyvinutější než „zbytek“ dítěte. Dalo by se říct, že „dítě doroste do očí“.

Evoluční preference?

Existuje evoluční spekulace o tom, proč k tomu může dojít. Dítě s velkýma očima může být přitažlivější pro rodiče a další lidi, kteří se o něj starají, aby se jim dostalo lepší péče, a proto s větší pravděpodobností přežijí a předají své geny obohacené o variantu velkých zvídavých očí.

Fotka od Cristina Anne Costello z Unsplash

Proporcionální hra

Je zajímavé, že lidské oči po narození nadále víceméně nerostou. To znamená, že velikost očí dítěte při narození bude téměř stejná jako u dospělého jedince. Vzhledem k velikosti hlav dětí zabírají oči proporcionálně větší plochu obličeje než oči dospělých. Díky tomu se zdá, že oči dětí jsou velké.

Fotka od Melisa Figueroa z Unsplash

80 ku 20

Již při narození mají oči dítěte z 80 % velikost oka dospělého jedince. Takže to máme velké oči, malou hlavu, díky čemuž je většina dětí tak roztomilá. Během asi 12 let vyrostou oči o zbývajících 20 %, taktéž lebka, takže proporce hlavy a očí se pomalu vyrovnávají.  S růstem hlavy se oči od sebe vzdalují a jejich poměr k velikosti obličeje se zmenšuje. Lebka i nadále roste pomalejším tempem asi do dvaceti let věku člověka.

Dvě třetiny velikosti už po narození

Oko roste nejrychleji v průběhu prvních tří měsíců života. Do dvaceti se už co do velikosti moc nezvětšuje, vyvíjí se a roste především zevnitř. V průměru má oko novorozence kolem 16 mm a finální velikosti dosáhne na zhruba 24 mm.

Fotka od Getty Images

Raketový růst čočky

U malých dětí dochází k výraznému růstu čočky, čímž se zlepšuje zrak. V prvním roce života se změna pohybuje až v rozsahu 10 dioptrií. Růst čočky je na druhé straně příčinou nejběžnějších zrakových vad, zejména takzvané „školní krátkozrakosti“, postihující děti v pubertálním a předpubertálním věku. Růst čočky je podle vědců do velké míry podmíněn geneticky, s čím souvisí i možné riziko vzniku očních vad.

Zdroj: ccmr.cornell.edu, www.quora.com. Náhledová fotografie: Getty Images