Patří názorový pořad Nory Fridrichové na obrazovky České televize? Podle mého názoru ne

Někteří mají tendenci stěžovat si (a mnohdy nespravedlivě) na Českou televizi, přičemž trnem v oku je zejména pořad Nory Fridrichové 168 hodin. Kritici argumentují tím, že pořad není vyvážený. Kde se však berou tyto myšlenky? V naprostém nepochopení. Podstatná část lidí v Česku totiž nepozná rozdíl mezi publicistickým pořadem a zpravodajstvím.

Pořad 168 hodin je publicistický pořad, ve kterém se odráží i názor autorů – moderátorky a reportérů. Nora Fridrichová a reportéři České televize tedy dělají svou práci správně a profesionálně. Na druhou stranu si nejsem jistá, zda by na veřejnoprávní televizi měl vůbec být prostor pro takto vyhraněné názorové pořady. Zda by Česká televize neměla prostě zůstat primárně u zpravodajství, které má jinak nejkvalitnější v Česku.

Veřejnoprávní televize by měla dbát nejvíce ze všech na vyváženost a objektivitu, a ta se v takovýchto publicistických pořadech rozchází. Měla by tedy Česká televize vysílat názorové pořady svých reportérů a moderátorů? Podle mého názoru ne. V době rozmachu internetových médií pokryjí publicistiku dostatečně tato média.

Kritika by však místo Nory Fridrichové měla zaznít na adresu komentářů Jakuba Železného v rámci zpravodajství například o olympiádě v “komunistické totalitní Číně” nebo v poslední době slova o “diktátorovi Putinovi”. Oba dva výroky jsou v podstatě pravdivé – v Číně je totalita a vládne komunistická strana – Putin se drží v Rusku u moci přes 20 let a chová se jako jediný vládce, tedy jeho vládnutí nese prvky diktátorství.

Tímto i Jakub Železný své přívlastky obhajuje a vysvětluje. Dobrá. Nicméně poté by musel informovat například i o tom, že předsedkyně Sněmovny v březnu navštívila “totalitní islámské Spojené arabské emiráty” a pak by se z těch přívlastků asi všichni zbláznili. Proto se běžně nepoužívají.

Pokud však moderátor Železný používá podobné přívlastky jen někdy a jen v některých případech, nejedná se v tomto ohledu o zpravodajství, ale o selektivní informování. A na vyváženost a objektivitu by měla veřejnoprávní televize klást důraz ze všech médií úplně nejvíc. Podobnými komentáři si totiž akorát kazí pověst nejlepšího zpravodajství v zemi.

Autor: Simona Dvořáčková, zdroj: Twitter, Topstories, Titulní obrázek: Pixabay.com/LhcCoutinho