Pět morbidních zeměpisných názvů míst na světě

Některá místa na světě mohou mít morbidní nebo pochmurné názvy, ale k mnoha z nich se nepoutají temné příběhy, které provázely jejich vznik. Těchto pět míst (v žádném konkrétním pořadí) je jistě má, protože každé z nich dostalo své jméno z nějakého důvodu.

1. Mrtvé moře, Izrael a Jordánsko

Tato vodní plocha, která je desetkrát slanější než moře, si své jméno zaslouží, protože v ní dokáže přežít jen několik druhů bakterií.

2. Pobřeží koster, Namibie

Pobřeží je poseto kostmi velryb a zbytky lodních vraků. Silné proudy, mlha, vítr a skály z něj činí smrtící místo pro zvířata i lidi.

Pobřeží koster/kostlivců je označení asi 500 km dlouhého úseku atlantického pobřeží na severu Namibie. Je to jedno z nejnehostinnějších míst na světě, domorodci ho v jazyce nama označují jako „Místo, které Bůh stvořil v hněvu“. 

3. Údolí smrti, Arizona, USA

Údolí smrti je nejsušším a nejteplejším místem Severní Ameriky. V roce 1849 si zde poutníci mířící k nalezištím zlata v Kalifornii vytrpěli dva měsíce „hladu, žízně a hrozivého ticha“. Když ono místo opouštěli, jeden z nich se ohlédl a řekl: „Sbohem, Údolí smrti“. A tenhle název už zůstal.

4. Tombstone (Náhrobní kámen), Arizona, USA

Bývalé městečko zlatokopů Tombstone (Náhrobní kámen) v americké Arizoně. Fotka od Xiang Gao z Unsplash

Toto pouštní město vzniklo kvůli blízkému nalezišti stříbra. Brzy si získalo pověst jednoho z nejdivočejších míst Divokého západu a mnozí kovbojové i zlatokopové skončili na m ústním hřbitově.

5. Vražedný ostrov, Nové Skotsko, Kanada

Existuje mnoho příběhů o tom, jak si tento malý ostrůvek vysloužil své jméno. Ať je již pravda jakákoliv, není pochyb, že se v minulém století na jeho kamenných plážích často nacházely vybělené lidské kosti.

Zdroj: GIFFORD, Clive. Příšerné dějiny smrti. Ilustroval Andrew PINDER. Praha: Fortuna Libri, c2013. Fortuna Junior. ISBN 978-80-7321-725-9, listverse.com.

Náhledová fotografie: Pobřeží koster v Namibii: juls26 z Pixabay