Zdravější alternativa sportovních nápojů? Proč je dobré pít po tréninku nealkoholické pivo?

Výzkumy ukazují, že fyzicky zdatní a aktivní lidé zvládnou vypít poměrně velké množství alkoholu. Studie z roku 2022, příznačně nazvaná Fit and Tipsy, zjistila, že muži a ženy s relativně dobrou aerobní kondicí (při aerobním cvičení se nám daří okysličovat tělo dýcháním – pozn. red.) mají více než dvojnásobné riziko, že se stanou mírnými nebo silnými pijáky, ve srovnání s lidmi v horší kondici.

Důvodů je několik. Cvičení má zdravý půvab, který je pro mnohé z nás jakýmsi ospravedlněním nezdravých návyků. Navíc společenský charakter sportu nás často vede k návštěvě baru po jízdě na kole nebo lekci jógy.

„Pivo je společenský nástroj po sportu. Používáme ho k oslavě vítězství a ke spláchnutí porážek,“ napsali autoři systematického přehledu výzkumu o tréninku a alkoholu z roku 2021, který nazvali Got Beer? (Máte pivo?).

Ale pro ty z nás, kteří cvičí, má pivo i své nevýhody.

Za prvé, alkoholické pivo je mírné diuretikum (látka, která zvyšuje vylučování vody z těla – pozn. red.), což je po tréninku, kdy tělo potřebuje doplnit tekutiny, kontraproduktivní. Ve studii z roku 2016 vylučovali zdraví muži, kteří po tréninku pili pivo, více moči, než když pili vodu nebo sportovní nápoj.

Výzkumy dále naznačují, že alkohol, včetně piva, může ovlivnit, jak moc naše svaly po cvičení zesílí a porostou. Není ani překvapivé, že alkohol zhoršuje reakční dobu a rovnováhu. Opilost zřídkakdy zlepšuje výkon.

Někteří vědci se proto začali zabývat otázkou, zda by nealkoholické pivo nemohlo být lepší, přijatelnější nebo dokonce doporučovanou alternativou pro aktivní lidi.

První poznatky přinesla diskutovaná studie z roku 2012, která se týkala 277 mužů, kteří se přihlásili na mnichovský maraton. Výzkumníci požádali polovinu z nich, aby během tří týdnů před závodem a dvou týdnů po něm vypili dvě až tři půllitrové sklenice nealkoholického piva. Zbývající polovina pila placebo nápoj podobné chuti jako kontrolní skupina.

Studie byla financována německým pivovarem, ale výzkumníci prohlásili, že na podobu studie a následnou analýzu neměla žádný vliv.

Muži, kteří pili nealkoholické pivo, však proti nim byli zřejmě lépe chráněni. „Výskyt infekcí horních cest dýchacích byl u nich 3,25krát nižší než u kontrolní skupiny,“ napsali autoři studie. Tito muži také vykazovali nižší míru zánětu a další ukazatele z jejich krve ukazovaly na lepší imunitní reakci.

„Tyto účinky jsme přičítali polyfenolům z piva,“ říká David Nieman, spoluautor studie a profesor biologie a lidské výkonnosti na Appalačské státní univerzitě.

Alkohol obsažený v běžném pivu však pravděpodobně neguje veškeré příznivé účinky polyfenolů, říká výzkumnice María P. Portillo, který pracuje v Centru pro biomedicínský výzkum ve Výzkumném ústavu Karla III. a na Baskické univerzitě ve Španělsku. Portillo a její kolegové publikovali v prosinci studii, ve které přehodnotili nedostatečné dostupné informace o pivu, polyfenolech a kardiovaskulárním zdraví.

„Polyfenoly obsažené v klasickém i nealkoholickém pivu vykazují zajímavé antioxidační účinky a z nich vyplývající protizánětlivý potenciál,“ říká o výsledcích studie. Alkohol však může současně způsobit zánět. „V případě klasického piva tak mohou být příznivé účinky polyfenolů maskovány negativními účinky alkoholu,“ říká výzkumník.

U nealkoholického piva však polyfenoly mohou zklidnit zánět bez škodlivých účinků alkoholu.

„Pití nealkoholického piva může pomáhat udržovat homeostázu (stav dynamické funkční rovnováhy v těle – pozn. red.) elektrolytů během sportu,“ napsali vědci ve svém závěru.

Jinými slovy, „nealkoholické pivo může být vhodným regeneračním nápojem,“ říká Johannes Scherr, vedoucí lékař a vedoucí Centra pro prevenci a sportovní medicínu na Balgristově klinice Curyšské univerzity. Scherr byl také hlavním autorem výše zmíněné studie o účastnících maratonu z roku 2012.

David Nieman souhlasí. „Po dlouhém a intenzivním tréninku dodá nealkoholické pivo tělu vodu, polyfenoly a sacharidy, které společně napomáhají metabolické regeneraci,“ říká.

zdroj: The Washington post, dennikn.sk, Journals.plos.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/5598375