Podle chůze je možné poznat, kdy člověk zemře. Vědci mají s testem 73% úspěšnost

Nová studie zveřejněná v časopise PLOS Digital Health odhalila, že způsob chůze může předpovědět smrt. Vědci získali výsledky z nositelných sledovacích zařízení, které lze použít k předpovědi rizika úmrtí uživatele až na příštích pět let. Podle Times Now News výzkumníci sledovali osoby, které měly za úkol chodit běžným tempem, a porovnávali vzdálenost, kterou ušly, s lidmi jejich věku.

Pro účely studie shromáždili vědci údaje od více než 100 tisíc lidí ve Velké Británii v rámci projektu Biobanka, který začal shromažďovat zdravotní a biometrická měření účastníků již v roce 2006. Výzkumníci sledovali účastníky celkem 14 let a autor studie Bruce Schatz uvedl, že jeho tým sledoval zrychlení a ušlou vzdálenost každého účastníka v šestiminutových intervalech.

Uplynulý čas napodobuje známý šestiminutový test chůze, při kterém mohou vědci měřit srdeční a plicní funkce, které lékaři běžně sledují během vyšetření. Jak uvádí Physiopedia, tento experiment sleduje submaximální zátěž používanou k hodnocení aerobní kapacity (maximální spotřeba kyslíku) a vytrvalosti. Jako výsledek se používá vzdálenost ujetá za šest minut, která se používá k porovnání změn ve výkonnosti.

Po prvním roce studie byly předpovědi vědců pomocí jejich modelu správné ze 72 %. Po pěti letech se jim však podařilo zvýšit o jedno procento. Test byl proveden pomocí akcelerometru v senzoru na zápěstí, ale podle Schantze by se k experimentu dala použít i aplikace. „Mohu s jistotou říci, že to bude fungovat i s levnými telefony,“ potvrdil.

Podobná studie byla provedena v roce 2021, ale ta analyzovala měření a předpovídala úmrtí uživatelů v řádu hodin. Schatz tvrdí, že tyto výsledky nabízejí lepší vysvětlení pasivního sledování pomocí dostupných technologií, protože výzkum vyžadoval méně údajů a účastníkům poskytl více soukromí. „Díky všem zaznamenaným měřením můžete podle chůze určit, o koho se jedná. Lze však také stáhnout pouze část signálu, která stačí k získání základních údajů, a zachovat tak anonymitu osoby,“ uvedl.

zdroj: Plos Digital Health, Times Now News, Titulní obrázek: Pixabay.com/MabelAmber