Pohár vyrobený z lidské lebky byl nalezen v jeskyni ve Španělsku spolu s dalšími starověkými pozůstatky

Vědci našli důkazy o starověkých lidech, kteří modifikovali kosti zesnulých, ale přesný účel této praxe zůstává záhadou.

Zjištění, publikovaná v časopise PLOS One, se zaměřují na pozůstatky objevené v Cueva de los Marmoles v regionu Andalusie v jižním Španělsku.

Archeologové studující vzorky uvedli, že jedna lidská holenní kost byla použita jako určitý druh nástroje a že jedna lidská lebka byla upravena pro použití jako pohár na pití.

Vědci poznamenali, že tato zjištění ukazují, jak vztah mezi živými a mrtvými zásadně ovlivnil starověkou lidskou kulturu.

Pozůstatky byly datovány zhruba mezi pátým a druhým tisíciletím př. n. l. a důkazy naznačují, že jedinci byli umístěni uvnitř jeskyně, zatímco se rozkládali jen částečně.

„V jeskyni Marmoles jsme identifikovali různé typy modifikace a manipulace s lidskými kosterními pozůstatky. Ty mohou být seskupeny do rozbíjení a lámání kostí, stejně jako jejich zdánlivé čištění od zbytkových měkkých tkání, „uvedli vědci pro Newsweek.

Vědci poznamenali, že některé modifikace – zejména zlomeniny a škrábance – mohly být provedeny při pokusech o extrakci kostní dřeně jako kanibalistický rituál, ačkoli to mohlo být také jen pro výživu.

Předchozí studie ukázaly, že starověcí lidé pravidelně používali jeskyně v celém regionu jako pohřebiště, nejčastěji kolem čtvrtého tisíciletí př. n. l. Důkazy také ukázaly další příklady starověkých lidí manipulujících s ostatky, ale kulturní význam této praxe je nejasný.

Jen v jeskyni Marmoles vědci zdokumentovali nejméně dva případy dlouhých lidských kostí, které byly přepracovány do škrábacích nástrojů. Právě zde také učinili svůj „nejzajímavější“ objev: lidskou lebku přetvořenou na „pohár lebky“.

zdroj: Newsweek, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pexels