Do posilovny na stará kolena? Rozhodně ano, svaly zrají jako víno. A kondici tak vylepšíte o čtvrtinu

Nikdo není tak starý, aby se nemohl těšit z výhod silového tréninku. Potvrdily to výzkumy vědců z lékařské fakulty University of Vermont v Burlingtonu. Podle článku v Journal of Applied Physiology vědci sledovali třicet starších žen se srdečně-cévní poruchou o průměrném věku 70 let, které chodily do posilovny.

Srovnávali jejich kvalitu života s jinými nemocnými ženami, které nebyly fyzicky aktivní. Zjistili, že ženy, které posilovaly, si zlepšily kondici dolní i horní poloviny těla a zlepšila se i jejich vytrvalost a koordinace. Podle speciálního kondičního testu se zlepšily též parametry jejich fyzické kondice o 24 %, zatímco u skupiny, která necvičila, pouze o 3 %. Test obsahoval i zcela běžné aktivity jako nakupování, chůzi do schodů atd., které starší člověk potřebuje k zachování potřebné nezávislosti a udržení kvality života, na kterou byl zvyklý.

Fotka od Anna Shvets z Pexels

Víc než polovina padesátníků+

A propos, víte, že v USA představují osoby starší 50 let, které navštěvují fitcentra, celých 55 % všech návštěvníků fitness center? Jak je tomu asi u nás? Jedná se o celou řadu změn, které musíme respektovat, a ne je ignorovat. Nesnažte se dokazovat svému okolí, jaký jste mladík, když vám „táhne“ na padesátku a imponovat zátěžemi, které jste schopen zvládnout. Ano, jste, ale riziko je příliš velké.

Úbytek svalové hmoty

S postupujícím věkem se čistá svalová hmota postupně nahrazuje tělesným tukem. To může vést k omezení pohyblivosti, a proto staří lidé potřebují více péče. Pro kulturisty je důležité udržet svalovou hmotu ve věku nad 40 let. Nemohou sice počítat se stejným množstvím svalové hmoty jako ve dvaceti, ale ta, co mají, zlepšuje kvalitu jejich života. Trénujte tedy tak jako ve svých aktivních závodních letech. To dělá většina bývalých šampiónů.

Hlavně opatrně

Opatrnost je opravdu na místě a bylo by zcela zbytečné jenom díky „mladické nerozvážnosti“ muset přerušit trénink třeba na několik měsíců – veškerá poškození kloubů, úponů a vazů se hojí mnohem déle, následky jsou často trvalé, o snížené kvalitě tréninku ani nemluvě. Nejvíce ovlivní váš trénink tři zásadní změny, které jsou s procesem stárnutí bohužel nerozlučně spjaty: zpomalování regenerace, stupňující se problémy s pomocným pohybovým aparátem (klouby, úpony…) a snižování hormonální produkce.

Fotka od cottonbro z Pexels

Nutnost regenerace

Regenerace neboli zotavení je jakožto proces vedoucí k návratu fyzických a psychických sil po tréninku velmi široká problematika přesahující rámec tohoto článku. Takže jenom ve stručnosti: Jde o zcela rovnocenný článek třístupňového procesu, který začíná tréninkem, jenž vyvolá únavu, a poté musí nutně následovat zotavení.

Svaly zrají s věkem jako víno

Kulturistika má jednu obrovskou přednost – dá se provozovat na relativně špičkové úrovni až do pokročilého věku. Nic naplat, svaly zrají jako víno a ani špičkoví profesionální kulturisté nedosahují většinou vrcholné výkonnosti před třicítkou.

Zdroj: www.webmd.com, www.bodybuilding.com, www.kulturistika.ronnie.cz, www.musclefitness.cz. Náhledová fotografie: freepik z Freepik