Proč mají muži bradavky? V zárodku jsme všichni ženami

Všechny části lidského těla smysl mají. My ho akorát neznáme. Vědci se tentokrát podívali právě na mužské bradavky, abychom pochopili, že na ně mohou být muži opravdu hrdí. Určitě nejsou navíc.

Chybný pohled biologie

Vědci se na lidské tělo dívají často jen jednostranně. Jakmile identifikovali bradavky jako základ kojení dětí, začalo jim vrtat v hlavě, na co jsou tedy bradavky mužem. Jenže evoluce člověka nepočítá nutně jen s pragmatismem. Zabývá se i jinými funkcemi lidského těla. Bradavky na mužské tělo jednoznačně patří.

Muži nemohou kojit děti, tak proč proboha mají bradavky?

Odpověď souvisí s tím, jak se lidé vyvíjejí v děloze, řekl Ian Tattersall, paleoantropolog z Amerického muzea přírodní historie v New Yorku.

Mužům se tvoří bradavky jako ženám

Jedním z důvodů, proč mají muži bradavky, je, že příroda si chtěla usnadnit práci s „výrobou“ člověka a tak ho postavila na jednom základním modelu. To v praxi znamená, že lidské tělo se až do jistého momentu vytváří stejně u chlapců i u dívek. Rozdílné funkcionality se objevují přibližně v druhém měsíci těhotenství a až v desátém týdnu se dá například z krve zjistit, jaké pohlaví bude mít dítě. Základ máme všichni stejní a do tohoto základu patří i bradavky.

„Během prvních několika týdnů se samčí a samičí embrya řídí stejným plánem, který zahrnuje vývoj bradavek. Přibližně v šesti až sedmi týdnech těhotenství však gen na chromozomu Y indukuje změny, které vedou k vývoji varlat, orgánu, který tvoří a uchovává spermie a produkuje testosteron,“ píše se v knize Exploring the Biological Contributions to Human Health: Does Sex Matter?

Na kojení to nakonec dotáhnou opravdu jen ženy. Fotka od Image by prostooleh z Freepik

Rozdělí nás puberta

Přibližně do puberty mají muži stejné bradavky jako ženy. No hormonální změny v ženských prsou vytvoří prsní tkáň připravené k produkci mléka a kojení. Avšak ani muži nezůstanou na prázdno. Mají stejný typ bradavek jako ženy, pouze se nepřipravují na kojení. To znemená, že jim ostatní vlastnosti zůstaly. A mezi ty nejhlavnější patří potěšení.

Nezapomínejte na hlavní funkci bradavek

Ženy i muži mají přibližně stejně citlivé bradavky, ale u žen plní i kojící funkci. Stejně jako například u muže je penis dvoufunkční a využíváme ho na močení i sexuální styk. Příroda nám tedy nedala bradavky omylem, ale jako nástroj na prohloubení milostné slasti. To je jejich pravý smysl a uplatnění. Proto bradavky hojně využívejte při sexu. Zapojte je do hry, nechte si je masírovat. Příroda vám tyto erotogenní zóny dala výsostně pro potěšení.

Proč evoluce nezasáhne?

Nitroděložní vývoj člověka tedy vysvětluje, proč mají muži bradavky. Proč si však páni tvorstva tuto vestigiální strukturu ponechávají? (Vestigiální část těla neslouží evolučnímu účelu – pozn.)

Bradavky mužům nijak neškodí ani je neomezují: „Mít bradavky není spojeno s žádnými metabolickými náklady,“ řekl paleoantropolog Tattersall. Navíc právě proto, že muži bradavky nepotřebují, není zrovna evoluční prioritou se jich zbavit.

„Faktem je, že si s sebou neseme spoustu evoluční zátěže (slepé střevo, ochlupení v podpaží atd. – pozn),“ řekl Tattersall. „Přírodní výběr se tu nevznáší neustále, aby nás zbavoval věcí, které absolutně nepotřebujeme.“

Zdroj: livescience.com, magazin.pluska.sk. Náhledová fotografie: Photo by Jesús Boscán z Unsplash