Dýňová semínka jsou plná dobrých tuků a hořčíku: Zdravotní účinky, o kterých možná slyšíte poprvé

Dýňová semínka dodávají tělu bílkoviny, nenasycené tuky, vlákninu, hořčík, antioxidanty a další živiny pro správné fungování.

Dýňová semínka rostou uvnitř dýně. Dodávají našemu tělu velmi prospěšné živiny, jako jsou bílkoviny, nenasycené tuky, vláknina, hořčík, antioxidanty a další. Kromě nutričních výhod, které dýňová semínka poskytují, může mít jejich konzumace také některé přímé zdravotní účinky.

Jak již bylo zmíněno výše, dýňová semínka obsahují antioxidanty, včetně fenolů a flavonoidů: „Fenoly pomáhají bránit sloučeninám poškozujícím buňky v těle, což může chránit před stárnutím a nemocemi. Jejich protizánětlivé, antimikrobiální a protinádorové účinky jsou rovněž dobře zdokumentovány,“ prozradil odborník, kterého oslovil portál health.com. Flavonoidy jsou zase spojovány s ochranou proti rakovině, kornatění tepen a Alzheimerově chorobě. Zajímavé je, že antioxidační účinky obou těchto látek mohou být ještě větší u pražených dýňových semínek. Ty mají antioxidantů nepoměrně více.

Dobrý tuk

Pouhá čtvrtina šálku dýňových semínek dodá tělu více tuku než bílkovin nebo sacharidů. Tyto tuky jsou většinou mononenasycené a polynenasycené: „Oba tyto typy tuků prokazatelně snižují hladinu špatného cholesterolu, což může snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice,“ uvádí dále odborník.

Hořčík

Dýňová semínka jsou skvělým zdrojem hořčíku: „Tento minerál je potřebný pro více než 300 reakcí v těle, včetně udržování funkce nervů a svalů, podpory zdravého imunitního systému, udržování stabilního srdečního tepu a posilování kostí. Hořčík také pomáhá tělu produkovat energii a řídit hladinu cukru v krvi,“ vysvětluje odborník.

Fytoestrogeny

Dýňová semínka jsou také plná fytoestrogenů, které jsou velkým pomocníkem v boji proti rakovině prsu: „Jedná se o přírodní sloučeniny v některých potravinách, jako jsou dýňová semínka, které jsou podobné hormonu estrogenu,“ vysvětluje dále.

Zinek a železo

Mezi další živiny obsažené v dýňových semínkách patří zinek, který je potřebný pro správné fungování imunitního systému a hraje roli při růstu buněk, vývoji těhotenství, hojení ran, odbourávání sacharidů a působení inzulínu. Je také nezbytný pro lepší čich a chuť. Dalším zdrojem je železo, které je součástí hemoglobinu, jenž přenáší kyslík do celého těla a pomáhá ho ukládat a využívat ve svalech.

zdroj: Health.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Couleur