Město rozdá 380 jízdních kol prvňáčkům základních a středních škol

Polské město Szprotawa s 12 600 obyvateli rozdá všem prvňáčkům základních a středních škol jízdní kola a přilby. Město tak chce motivovat školáky, aby v budoucnu přestali používat ekologicky nešetrnou veřejnou dopravu.

Akce se koná již podruhé a předáním dvoukoláků nekončí. Místní samospráva se zaměřuje na dopravní a enviro výchovu studentů a investuje do cyklostezek.

V rámci kampaně „Na kole pro prvňáčka“ byla dvoukolová kola poprvé rozdána v roce 2022 žákům prvních ročníků základních a středních škol ve Szprotawě. Nyní na další studenty čeká 380 jízdních kol. Kola jsou již ve školách. Slavnostně budou představena 4. září. Každý žák navíc obdrží „bezpečnostní balíček“: helmu, reflexní vestu a sadu reflexních světel.

Kola jsou zapůjčena na tři roky, po třech letech se stanou majetkem žáků. Pro mnoho dětí jsou to první kola v životě. Jedná se o unisex kola, která se dodávají ve dvou různých velikostech – menší pro žáky základních škol, větší pro středoškoláky. Všechna vypadají stejně, což může být problém, pokud je před školou zaparkuje několik desítek studentů najednou. Každý si musí své kolo nějak zapamatovat, nějak ho personalizovat – přiznává starosta.

„Vytvořili jsme dopravní městečko s výbornou dopravní signalizací, s křižovatkami, kde učíme bezpečnému pohybu. Kromě toho se u všech škol konají cyklistické vyjížďky a pikniky. Chceme ty nejmenší naučit bezpečně používat kolo,“ zdůrazňuje vedení obce. Náklady na projekt činí přibližně 400 000 zlotých, peníze jdou z městského rozpočtu.

Po ročním pozorování je možné říci, že cyklistická akce má mezi obyvateli města velký úspěch a je inspirací pro mnoho dalších obcí.

zdroj: Biosferaklub.info, tvn24.pl, Titulní obrázek: Pixabay.com/Engin_Akyurt