Marmeládové triky a inspirace: Čím nahradit cukr a co přidat k angreštu a meruňkám pro explozi chutí

Zatímco naše babičky excelovaly v marmeládách z jednoho druhu, novým trendem v zavařování je právě kombinování různého ovoce a dochucování. Do klasiky se s oblibou přidává vanilka, zázvor, špetka skořice nebo i pepře, máta, bazalka a další.

Tipy a triky s marmeládou / džemem

– Cukr do marmelády nezavrhujte, má totiž funkci konzervantu. Můžete ale použít i ovocný cukr (fruktozu) nebo med.

– Přidejte k ovoci trochu citronové šťávy. Na kilo ovoce je dobré dát šťávu z jednoho citronu nebo lžičku kyseliny citronové. Zvýrazní barvu a oživí chuť.

– Když nakombinujete ovoce tak, aby ve směsi byly více zastoupeny druhy s přirozeným obsahem pektinu, nemusíte ho při vaření přidávat tolik. Pektin ve velké míře obsahují například jablka, angrešt rybíz, hroznové víno a ostružiny.

– Pektin před přidáváním do horké ovocné směsi promíchejte s cukrem. Snadněji se rozpouští a nebude tvořit hrudky.

Rybíz jako nakyslejší varianta k zavařování. Fotka od azerbaijan_stockers z Freepik

– Že je zavařenina přesně taková, jakou máte rádi, poznáte podle testu na chladném talířku. Kápněte na něj malé množství, a když zatuhne, máte uvařeno. Jestliže je příliš tekutá, přidejte trochu pektinu nebo svařte do zahuštění.

Meruňky a výrazné koření

Meruňky jsou úžasné ovoce a ve sladkých marmeládách jsou naprosto nepřekonatelné. Snesou ale také trochu experimentování s výrazným kořením, třeba s badyánem a mátou.

Máte rádi exotické ovoce? Přidejte k meruňkám také trochu nastrouhaného zázvoru. Takto ochucená zavařenina bude skvělá i k sýrům.

Angrešt s rybízem a banánem

Všestranně použitelné ovoce – to je angrešt. Fotka od Fotka od LUM3N z Pixabay

Dříve oblíbené ovoce dnes zažívá zasloužený comeback. Sladce navinulé angrešty chutnají zasyrova, ale skvěle se hodí i k pečení, do kompotů a zavařenin.

Díky přírodnímu obsahu pektinu angrešt marmeládu sám zahustí. Kupovaného pektinu přidejte jen opravdu malé množství nebo ho vynechejte úplně.

Zdroj: www.lovefood.com, www.albert.cz. Náhledová fotografie: valeria_aksakova z Freepik