Napadlo vás někdy, proč velké obchody s potravinami nemají okna? Důvodů je hned několik. Patří mezi ně nejen praktičnost, ale i psychologie nákupů v maloobchodě. Obchodníci se snaží vytvořit pro své zákazníky takové prostředí, kde ztratí pojem o čase, a přinutit je tak, aby u pokladny zaplatili co nejvíc. Které další triky používají?
Všimli jste si někdy při nákupu potravin, že supermarkety často nemají výlohy, a pokud ano, tak pouze v přední části obchodu? Možná nevěnujete příliš pozornosti architektonickým prvkům budovy, ve které nakupujete potraviny. Ale to je právě ono – kdyby měly obchody s potravinami okna, bylo by snazší odklonit se od hlavního smyslu nakupování. V obchodech s potravinami existují nejrůznější triky, jak vás udržet na nákupu déle, napsal server RD.com.
Obchody s potravinami často nemají okna z několika důvodů. Jedním z nich je snaha udržet lidi déle v obchodech a soustředit je na nakupování bez vnějších rušivých vlivů. Zamezení přístupu denního světla také pomáhá déle uchovat potraviny čerstvé a zabraňuje jejich poškození slunečním světlem. Okna by také zmenšila prostor pro prezentaci výrobků a zvýšila náklady na výstavbu obchodů. Bezpečnost je dalším faktorem, který omezuje použití oken v prodejnách potravin.
Prodejci si ale především velmi dobře uvědomují, jak počasí dokáže ovlivnit dobu, kterou zákazník v obchodě stráví. Blížící se déšť nebo stmívání za okny by nutily zákazníky zrychlit nákup, a ve výsledku by u pokladny vytáhli z peněženky daleko méně peněz, než když jsou zavření v bublině prodejní plochy bez oken.
Některé obchody v Německu si však vyzkoušely prodejny s větším přístupem přirozeného světla a zjistily, že zákazníci preferují světlejší prostředí, které jim umožňuje lépe rozpoznávat výrobky a ostatní lidi v obchodě. Studie také ukázala, že zákazníci se cítí příjemněji, když je kolem nich více přirozeného světla. I přes tato zjištění zůstávají problémy spojené s přidáním světla do obchodů s potravinami.
„[Obchody] chtějí uvnitř svého obchodu vytvořit oddělené prostředí, kde vnější svět neexistuje,“ vysvětluje Andrei Vasilescu, odborník na nakupování, který se zabývá nákupním chováním a psychologií. „Nerozptyluje vás počasí, ani děti čekající na parkovišti. Soustředíte se pouze na zážitek z nakupování.“ Tato technika také zabraňuje nakupujícím, aby si například všimli, že se venku stmívá.
„Vnější stěny mají silné konstrukční podpěry a mohou udržet těžší zboží na regálech těchto stěn,“ říká Margine Biswasová, architektka společnosti ARCHIPHY s odbornými znalostmi v oblasti maloobchodního designu. Nemluvě o tom, že „okna a výlohy jsou drahé a maloobchodníci chtějí minimalizovat náklady na výstavbu“. A nakonec dodává, že okna mohou představovat bezpečnostní problém, protože „maloobchodníci chtějí minimalizovat co nejvíce možných vstupů do svých prostor“.
Okna ano, ale
V Německu některé prodejny Aldi vyzkoušely prodejny s větším množstvím přirozeného světla, ať už z oken, nebo z kopule ve stropě. Úspěch byl různý; v jedné prodejně se některé perníkové výrobky kvůli slunečnímu světlu rychle roztekly. Museli vyměnit skla za speciálně navržená skla, která pomáhají snižovat sílu tepla a UV záření. Tato technika se zatím příliš neujala – ale možná by měla, uvedl server RD.com.
Zdroje: merkur.de, rd.com. newyork.forumdaily.com. Náhledová fotografie: George’s Independent City Market v 3080 Yonge St, Toronto, zdroj: Canmenwalker – Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114118153