Zásadní důvod, proč byste neměli pít vodu, která byla dlouhou dobu v plastové láhvi

Nedávný výzkum na univerzitě ve Floridě ukázal, že vysoké teploty jsou důvodem, proč plast začne vypařovat různé chemické látky, které mají negativní vliv na lidské zdraví.

Toto zjištění bylo prezentováno v roce 2014. Profesor Lena Ma z Floridské univerzity, který prováděl výzkum šestnácti různých značek balené vody, potvrdil, že voda samovolně nahřátá v plastu, může představovat obrovský zdravotní problém v případě jejího pozření.

Výzkum, který profesor provedl, trval přes čtyři týdny. Dotčenou vodu profesor Ma analyzoval při různých teplotách, a to až do teploty sedmdesáti stupňů Celsia.

Daly se tak porovnat výsledky vody, uložené v lednici, až po vodu, postavenou na přímém slunci, či dokonce vodu, uloženou v rozpáleném autě.

Láhve, které se vyrábějí pro konzervaci vody, jsou zhotoveny z polyethylentereftalátu materiálu, který se obyčejně používá k balení různých potravin a nápojů, protože je lehký a odolný, informuje portál Plastic News.

Nicméně pokud je zahříván při teplotě v rozmezí do sedmdesáti stupňů, uvolňuje bisfenol A (BPA) a další chemické látky, které mají podle odborníků vliv na hladinu hormonů v našem těle.

Neopomenutelný je i antimon (tvrdý kov, který obvykle souvisí s onemocněním srdce a plic), který podle výzkumu stoupá v závislosti na nabývající teplotě.

zdroj: Plasticsnews.com. Titulní fotografie: Pixabay.com/Publicdomainpictures