Správné větrání v době energetické krize: Mám sklopit okna?

Pravidelná výměna vzduchu v interiéru je účinnou ochranou proti vzniku plísní. Pokud při větrání dodržíte několik jednoduchých triků, ušetříte peníze.

Nejpozději od začátku pandemie koronaviru se ukázalo, jak důležité pro zdraví je pravidelné větrání. Správné větrání šetří energii, a tím i peníze.

Otevřená, nebo zavřená: „Ventilačky“ plýtvají energií a podporují růst plísní

Pokud je v interiéru příliš málo kyslíku, může to vést k nepříjemným stavům – proto je každodenní větrání nezbytné. Na druhou stranu sušení prádla, koupání nebo vaření může způsobit hromadění vlhkosti, která podporuje růst plísní v interiéru. Větrání je proto důležité pro zdraví z dlouhodobého i krátkodobého hlediska. Nejlepší metodou je přerušovaná ventilace.

Intenzivní průvan na pár minut

Například německé spolkové ministerstvo životního prostředí doporučuje v zimě větrat pět až deset minut. Spotřebitelské poradenské centrum však předpokládá, že v chladném období postačí tři až pět minut intenzivního větrání. K tomu je třeba otevřít okna dokořán – nejlépe dvě protilehlá okna, aby vznikl průvan. Spotřebitelé by měli během větrání topení zcela vypnout. Sklápění okna (otevření tzv. ventilačky) je však nejneefektivnější metodou. To má za následek jen malou výměnu vzduchu – v souvislosti s tím uniká velké množství tepla, které zvyšuje náklady na vytápění.

Fotka od Alistair MacRobert z Unsplash

Jak zabránit růstu plísní v interiéru

Po sprchování, vaření nebo koupání by spotřebitelé měli v ideálním případě ihned vyměnit vlhký vzduch větráním, aby se zabránilo vzniku plísní – roli však hraje i teplota. V interiéru by mělo být teplo nejméně 17 stupňů a podle Spolkového ministerstva životního prostředí je 15 stupňů dostatečných i na chodbách. V domech s nekvalitním stavebním materiálem může být k účinnému zabránění růstu plísní nutná vyšší základní teplota. V každém případě by měly být dveře do místností, které se tolik nepoužívají, pokud možno zavřené. Vzhledem k tomu, že nadměrná vlhkost kondenzuje na stěnách místnosti a může tak vytvářet zdraví škodlivé spory plísní, spotřebitelé by nikdy neměli umisťovat sušák na prádlo do koupelny bez oken, do dětského pokoje, ložnice nebo do nevytápěného sklepa.

Vlhkost musí ven

Spotřebitelské poradenské centrum doporučuje německým občanům používat vlhkoměr, který lze obvykle levně zakoupit v obchodech pro kutily. Takové zařízení měří vlhkost v interiéru. Svaz oken a fasád (Verband Fenster und Fassade) doporučuje spotřebitelům, aby větrali s přestávkami při relativní vlhkosti 70 %, dokud není dosaženo koncentrace pouze 40 %. Spotřebitelské poradenské středisko uvádí, že v závislosti s venkovní teplotou a stavební konstrukcí se může měnit vlhkost, při jejímž překročení hrozí riziko vzniku plísní. Pokud však vlhkoměr ukazuje 50 % po delší dobu, doporučuje úřad pro ochranu spotřebitele také vyvětrat. Bez měřicího zařízení by spotřebitelé měli otevřít okna nejpozději v okamžiku, kdy se okna zevnitř zamlží. V ideálním případě by k tomu nemělo docházet vůbec, protože odborníci doporučují přerušované větrání několikrát denně.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Hands off my tags! Michael Gaida z Pixabay