Rodinná včelí farma přežila komunismus, dnes našla skvělou alternativu k plastovým sáčkům

Představte si obaly na potraviny, které se dají použít mnohokrát, nepropouštějí vlhkost a zabraňují vzniku plísní. Jsou tak ideální alternativou k jednorázovým plastovým sáčkům nebo papírovým ubrouskům. To není jen sen ekologů, ale skutečnost.

Tomáš Bátovský se svojí rodinou založil ekologický obchod Kuklito, který nabízí udržitelné obaly na včelí potraviny. Tato iniciativa vznikla z lásky k včelím produktům a snahy chránit životní prostředí před plastovými sáčky, popsal slovenský web Startitup.sk.

Obaly Kuklito jsou navrženy tak, aby dlouhodobě sloužily a zabraňovaly vzniku plísní. Otec Tomáše ho naučil základům práce s voskem, a proto se zaměřil právě na včelí produkty. Obaly Kuklito byly uvedeny na trh jako zábavný experiment, ale po inspiraci od návštěvy včelína se Tomáš rozhodl začít je komerčně prodávat. Produkt je zaměřen na zákazníky, kteří chtějí žít ekologicky a používat udržitelné obaly. Kuklito je partnerem bezobalových prodejen a pravidelně se účastní Zero Waste Festivalu.

Ubrousky Kuklito jsou určeny k dlouhodobému použití, protože svým složením nepropouštějí vlhkost a zabraňují vzniku plísní. Jsou tak ideální alternativou k jednorázovým plastovým sáčkům nebo papírovým ubrouskům.

Se včelími produkty se spřátelil mnohem dříve, protože už ho otec naučil základům práce s voskem. Tato oblast se mu zalíbila natolik, že se jí věnuje dodnes a vyrábí obaly na včelí potraviny. Ekologické ubrousky jsou navrženy tak, aby co nejlépe sloužily svým majitelům, ale hlavně – aby ulevily životnímu prostředí od plastových sáčků.

Rodinná včelí farma

Původní název včelích obalů Kuklito vymyslel Tomášův bratr Marek. Věnuje se udržitelným produktům a svůj název převzal od slova kukla, která chrání svůj obsah před poškozením, stejně jako obaly chrání potraviny před vnějšími vlivy.

Obaly byly uvedeny na trh v polovině loňského roku, ale zpočátku šlo jen o zábavu či experimenty, kterými chtěl Tomáš s rodinou udělat radost přátelům a známým. Jedním z nich byla i Zuzka Matašovská. Ta je při návštěvě svého adoptovaného včelína inspirovala a povzbudila ke komerčnímu prodeji. Počátky včelích produktů však sahají ještě dál.

„Základy práce se včelami a jejich produkty mi dal můj otec. S bratry jsme v tomto prostředí vyrůstali od malička, takže pro nás bylo zcela přirozené založit rodinnou včelí farmu. Včely jsou jedinečná stvoření, a pokud se o ně začnete trochu zajímat, ponoříte se do množství informací, které vás často mohou překvapit a inspirovat. A právě to nás přivedlo k obalům Kuklito,“ vysvětlil webu Startitup.sk Tomáš Bátovský.

Kuklito zatím nenabízí poradenství v této oblasti, ale vždy zákazníkům vysvětlí výhody a možnosti voskových ubrousků. Tento obchod oslovuje nejen nadšence do ekologie.

Snadná péče

Ekologický obal na potraviny se skládá ze včelího vosku, bavlny, jojobového oleje a propolisu. Nepropouštějí vlhkost a zabraňují vzniku plísní, takže po použití je stačí pouze otřít a opláchnout studenou vodou.

Čtyřicet let včelařství

Kuklito má také zajímavou historii, protože je produktem včelí farmy MaryBee, jejíž historie sahá až do roku 1980. Voskové produkty jsou výsledkem poctivé včelařské práce, kterou rodina Bátovských vykonává již téměř čtyřicet let.

V současné době se chtějí odlišit a zaujmout především unikátními fotografiemi včelích ubrousků. Kuklito spolupracuje i lokálně s bezobalovými prodejnami, mimo jiné s Pytlíkem v Levicích. A pravidelně je můžete potkat na Zero Waste Festivalu – Food Festu v Trenčianských Teplicích.

Zdroj: startitup.sk. Náhledová fotografie: Thomas Völcker z Pixabay