Lyžovačka ve francouzských Alpách: Tyto vydatné super sýrové pokrmy musíte po výkonu ochutnat

Chystáte se tuto sezónu sjíždět svahy ve Francii? Jednou z velkých radostí patřících k lyžování či snowboardingu v této ikonické alpské zemi je místní výtečné jídlo!

Pojďme si představit tři nejznámější nejsýrovější pokrmy, které zahřejí, zasytí a uspokojí i ty nejnáročnější chuťové buňky sportovců po sportovním výkonu:

Tartiflette

Po drsné ranní lyžovačce potřebujete do žaludku poslat vydatné jídlo, které uspokojí vaše potřeby. Přesně to tartiflette udělá, ale po jeho požití se zřejmě nebudete pohybovat tak rychle jako předtím.

Nejluxusnější zapečené brambory si můžete připravit i doma podle portálu Igurmet:

Seznam surovin

  • brambory 1 kilogram
  • sýr s bílou plísní 250 gramů (Reblochon)
  • slanina anglická 200 gramů
  • cibule 1 kus
  • víno bílé 200 mililitrů
  • tymián 3 snítky (čerstvý)
  • olej 1 lžíce (rostlinný)
  • sůl
  • pepř

Postup přípravy

1. Brambory uvařte ve slupce téměř doměkka a nechte je trochu zchladnout. Mezitím nakrájejte cibuli na klínky a slaninu na kostičky. V pánvi rozpalte olej a opečte na něm slaninu, po chvíli přidejte cibuli a restujte, dokud nezměkne, pak do pánve přilijte víno a vařte asi 5 minut.

2. Zchladlé brambory oloupejte, nakrájejte na kostky a vsypte do zapékací mísy. Přidejte obsah pánve, část nasekaného tymiánu, osolte, opepřete a promíchejte. Sýr nakrájejte na plátky, poklaďte ho na brambory a pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 20 minut, dokud nezezlátne a částečně se nerozpustí. Ihned podávejte posypané zbylým tymiánem.

Croziflette

Podobně jako tartiflette je corziflette dalším vydatným sýrovým potěšením z oblasti Savoy. Je to v podstatě tartiflette, ale s pohankovou těstovinou (crozet) místo brambor. Je to dobrá volba, pokud chcete říct, že jste zkusili něco jiného než obvyklé alpské pokrmy.

„Roztahovací“ plněný a zapečený chléb se šunkou a sýrem

V tomto receptu se mísí požitky z roztavených francouzských sýrů (nejlépe reblochon), uzeného masa či šunky s křupavou francouzskou bagetou. Vše zapečené a teplé zažene menší i ten největší hlad po sportovním výkonu.

Zdaleka jsme nevyjmenovali všechny francouzské (nejen) sýrové pochoutky (budeme pokračovat v některém z příštích článků), které patří na alpské svahy, pouze jsme představili ty – možná – nejznámější. Takže je určitě ochutnejte a poté uhaste žízeň sklenkou nebo dvěma pravého francouzského vína.

Zdroj: powderwhite.com, igurmet.cz. Náhledová fotografie: Arnaud 25 / Wikimedia Commons