Děláte to také? WHO zvedá varovný prst: Těchto 5 návyků ničí váš mozek!

Zdraví našeho mozku je životně důležité! Řídí prakticky vše v našem těle, od výkonnosti a myšlení až po paměť a koordinační schopnosti.

Existuje několik každodenních návyků, které na něj mohou mít negativní vliv. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že demence je nyní sedmou nejčastější příčinou úmrtí mezi všemi nemocemi! Dále dodává, že ačkoli demence postihuje především starší lidi, není nevyhnutelným důsledkem stárnutí.

  1. Sedavý způsob života

Sedavý způsob života vede ke špatnému prokrvení a okysličení, poruchám regulace hormonů a neurotransmiterů, rychlejšímu stárnutí a náchylnosti k demenci. Pokud máte sedavé zaměstnání, je nejlepší, když se alespoň jednou za hodinu zvednete ze židle. Záleží však také na tom, jak dlouho stojíte. Ideální je stát každou hodinu alespoň 15 minut, uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO).

  1. Příliš málo spánku

Nepravidelný a nedostatečný spánek má nejen negativní vliv na nervovou plasticitu, ale navíc zhoršuje koncentraci a paměť. V ideálním případě bychom se měli všichni snažit spát alespoň 7 až 9 hodin denně. Také by bylo nejlepší, kdybychom chodili spát vždy ve stejnou dobu.

  1. Chronický stres

Neustálý stres má celkově negativní vliv na naše zdraví. To platí ještě více pro náš mozek. Časté vystavování stresu vede k poruchám regulace hormonů a neurotransmiterů, rychlejšímu stárnutí a zhoršování neurokognitivních funkcí, což zahrnuje špatnou koncentraci, paměť a regulaci emocí. Pokud jste často ve stresu, je důležité rychle podniknout kroky k jeho snížení, informuje pro The Sun profesorka Hana Burianová.

  1. Špatná strava

Za špatnou stravu se považuje strava plná předzpracovaných potravin s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuku. Problémy může způsobit také přejídání nebo nedostatečné stravování. Hana vysvětluje, že střeva a mozek jsou propojeny nervem zvaným bloudivý nerv, takže když jsou naše střeva nešťastná, může být nešťastný i náš mozek. To můžete napravit konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny, ovoce, zeleniny, rybího tuku a olivového oleje.

  1. Nedostatek socializace

Špatné sociální kontakty vedou k depresi, úzkosti a chronickému stresu. Zdvojnásobují také riziko demence. To vše má negativní dopad zejména na mozek. Povzbuzuje lidi, aby se denně stýkali s ostatními lidmi a dávali přednost kontaktu s nimi před samotou.

zdroj: who.int, neurospabrain.com, The Sun, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt