Rok výročí tří slavních hudebních géniů. Například Bedřich Smetana

Klasická hudba je v České republice velmi oblíbená. Není divu, protože v České republice vzniklo tolik světově proslulých skladatelů jako snad nikde jinde na světě.

Prvním, na kterého se v Čechách vzpomíná se zvláštní úctou, je Bedřich Smetana. Narodil se v roce 1824 a zemřel o šedesát let později. Za svého života zanechal dílo neuvěřitelné krásy a hodnoty. Ať už je to opera Libuše, která mnohokrát zahajovala operní sezonu v Národním divadle. Tato opera je známá po celém světě, přestože se jedná o historickou postavu českých dějin. Velkou slávu mu přinesla také komická opera Prodaná nevěsta. Je to opera plná humoru, smíchu, ale především krásné hudby, která dokonale vystihuje děj a atmosféru vesnického života. Češi jsou však pyšní především na symfonickou báseň Má vlast. Žádný jiný skladatel nedokázal tak krásně oslavit svou vlast v hudbě. Krása českého venkova z jednotlivých cyklů přímo čiší.

Před 120 lety zemřel další známý český skladatel, Antonín Dvořák. I on miloval svůj národ a jeho folklór, a tak není divu, že se to odráží i v jeho dílech. Slovanské tance, Slovanské rapsodie a další se staly velmi známými a oblíbenými. Když byl pozván do Ameriky a vrátil se odtamtud plný dojmů, snad jako projev vděčnosti složil IX. Symfonii Z Nového světa. Dalším mistrovským dílem je oratorium Stabat mater, v němž jako velký křesťan-katolík vyjádřil svůj vroucí obdiv k Panně Marii, Matce Ježíšově. Proslavil se také svými operami – Čert a Káča, Jakubisko a zejména Rusalka, která měla premiéru v Národním divadle v Praze v roce 1901. Antonín Dvořák je bezesporu nejhranějším českým skladatelem na světě.

A třetím významným jubilantem je Leoš Janáček. Narodil se před 170 lety. Stal se nejznámějším z tehdejších moderních skladatelů. Jeho hudební cesta byla poměrně klikatá, ale nakonec dokázal do své hudby vetknout vše. Jeho prvním známým dílem byly Laoské tance. Poté začal komponovat opery a po Šárce, Počátku románu a dalších složil svou nejslavnější operu na libreto Gabriely Preisové Její pastorkyňa. A byly tu i další opery – Káťa Kabanová, Výlety pana Chrobáka, Pohádky berušky Bystroušky a další. Díla Leoše Janáčka okouzlila celý svět, nejen běžné milovníky opery, ale i celý hudební odborný svět, a to díky modernosti, kterou Leoš Janáček do svého díla vetkl.

A tak není divu, že s takovými hudebními velikány se bude Česká republika po celý rok 2024 těšit z krásné hudby svých opravdu neuvěřitelných mistrů.

zdroj: Wikipedie, redace, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain