7 způsobů, jak naučit děti zacházet opatrně s penězi

Všichni jsme už nejspíš slyšeli odstrašující historky o potomcích, kteří opustili otcovský dům kvůli studiím vyzbrojeni studentskou půjčkou, možností přečerpání účtu a kreditní kartou – a během pár měsíců nakupili obrovské dluhy. Aby se to nestalo i vašim dětem, naučte je znát skutečnou hodnotu peněz mnohem dřív, než odejdou z domova.

1. Ukažte jim, že peníze do banky i ukládáte, ne jen vybíráte

Když vás děti vidí, jak stále jen vybíráte z bankomatu tisícikoruny, vytvoříte v nich pocit, že banka rozdává peníze. Proto je vezměte s sebou do banky také když na účet něco vkládáte.

2. Rozlišujte mezi „chci“ a „potřebuji“

Dcera potřebuje tenisky, ale chce tu nejlepší značku. Potřebujete se najíst, ale chcete si dát večeři v restauraci. Používejte toto pravidlo u všeho, co nakupujete, a pro všechny požadavky svých dětí.

3. Učte je stanovit si cíl a ušetřit si na něj

Fotka od gettyimages

Napište na sklenici sumu, kterou stojí nějaká věc. Začněte nízkými částkami – třeba 300 korun na nákup hračky nebo barviček. Postupně do sklenice střádejte drobné a před odchodem do obchodu konečnou sumu před dítětem přepočítejte. Při vlastním nákupu mějte peníze dané zvlášť, aby jimi dítě mohlo věc zaplatit samo.

4. Ukažte jim, jak plánujete budoucnost

Kromě kasičky na šetření na dárek je vhodné, aby vás děti slyšely, když se bavíte o včasném placení složenek, šetření na nový plot, splácení půjčky na auto nebo investování do jejich vysokoškolského vzdělání.

5. Pomoc druhým

Fotka od gettyimages

Vedle sklenice s penězi na dárky postavte ještě jednu označenou „Na dobrou věc / na charitu“. Nechte menší děti, aby do ní z kapesného přidaly každý týden pár drobných, a starší nebo dospívající, aby darovaly část svého stipendia nebo výdělku. Potřebují vidět, že i vy dáváte druhým – ať už jde o trvalý příkaz pro místní hospic nebo věnování volného času na dobrou věc.

6. Nehovořte o nedostatku, ale o svém rozhodnutí

Místo výrazů „To si nemůžeme dovolit“, „To je moc drahé“ nebo jen „Ne“, používejte věty, které vyjadřují vaši svobodnou volbu. Zkuste říci: „Raději zůstaneme tento rok doma a budeme chodit na výlety, abychom ušetřili na příští skvělou dovolenou“ nebo „Možná bychom s sebou mohli vzít džus pro tebe a termosku s kávou pro mě a nekupovat je v restauraci, abychom ušetřili na něco důležitějšího“. Dítě pak nebude mít pocit, že „Ne“ je spojené s obětí, nedostatkem nebo trapnými pocity, a naučí se, že život znamená činit rozhodnutí.

7. Naučte je rozumět reklamě

Vysvětlete dětem, že „pouze 99,99 Kč“ je obchodní trik. Rozeberte s nimi reklamy v televizi či rádiu a přesvědčte se, zda rozumí tomu, jak inzerenti prosazují své výrobky.

Zdroj: Forbidden Advice, Reader´s Digest Association Limited, Dobře utajené rady. Náhledová fotografie:  Gettyimages