Juan Fernando Hermosa Suárez, známější jako „Niño del Terror“ (Dítě teroru), zavraždil 23 lidí, včetně taxikářů a homosexuálů, a stal se tak nejmladším sériovým vrahem v historii Ekvádoru.
Hermosa Suárez se narodil 28. února 1976 v kantonu Shushufindi v provincii Sucumbios a byl adoptován Rafaelem Olivem Hermosou Fonsecou a Zoilou Amadou Suárez Mejiaovou, kteří ho přestěhovali do obydlené čtvrti severně od Quita, hlavního města Ekvádoru.
Otec vlastnil pozemky a několikrát během roku odjížděl, takže chlapec byl ponechán v péči matky, která trpěla hluchotou a revmatismem. Ve skutečnosti se ale chlapec staral o svou nemocnou matku, napsal vloni server Nationworldnews.com.
Jeho první oběť
Když bylo chlapci patnáct let, stal se vůdcem gangu, který tvořilo asi deset mladíků jeho věku a všichni chodili do obchodu s videohrami v centru Quita, ale také do barů a nočních klubů. 22. listopadu 1991 odjel Hermosa s partou taxíkem ze San Rema a řekli řidiči, aby je vzal na sever od města. Cesta však nikdy neskončila, Hermosa vytáhl 9milimetrovou pistoli a střelil řidiče do hlavy. Tělo pohodili na jihu města, kde ho policie našla druhý den ráno. Té noci začal masakr, který terorizoval hlavní město Ekvádoru.
Pozval si vraha domů
Další Hermosova oběť přišla týden po vraždě taxikáře. V tomto případě to však byla osoba, kterou už znal, protože ho několik let stříhala. Byl to transvestity Charlie, který vlastnil kadeřnictví a byl členem LGBTQ+ komunity, a právě lidé jako on byli jedním z hlavních cílů Hermosova řádění.
Mladík se zřejmě stejně jako jindy přijel nechat ostříhat, tentokrát ho ale doprovázeli kamarádi, kteří popíjeli alkohol. Charlie je pozval, aby u něj doma pokračovali v pití. Tam vypukla hádka, která eskalovala a skončila tak, že Hermosa Charlieho pětkrát střelil.
‚Horror Boy‘
Během následujících čtyř měsíců Hermosa spáchala nejméně 15 dalších zločinů a zaměřoval se na dvě velmi specifické populace: taxikáře a lidi z LGBTQ+ komunity, což ve městě vyvolalo paniku.
Podle oficiálních policejních záznamů měl mladík, kterému v té době bylo pouhých 15 let, na svědomí 23 vražd (osm taxikářů, jedenáct homosexuálů, řidiče kamionu a jeho asistenta a dva další), za což byl označován za „dítě teroru“. Ve skutečnosti ale byly zřejmě počty obětí mnohem vyšší. Všechny tyto muže zastřelil pistolemi ráže 9 mm a stalo se tak vždy o víkendu. To vyvolalo paniku mezi taxikáři a homosexuály, kteří cestovali nebo jeli na sever Quita.
Důvod nenávisti?
Důvod, proč se Hermosa zaměřil právě na tyto dvě komunity, nebyl vyšetřovatelům jasný, kromě toho, že šlo o případy homofobie.
Major Fausto Terran Bustilos vedl jednotku složenou ze Zásahové a záchranné skupiny (GIR) ekvádorské národní policie a byl pověřen vyšetřováním vražd. Tato bezpečnostní složka zadržela ve městě Quito skupinu mladistvých zločinců, kteří se pokusili o loupež, a díky informacím získaným od těchto zlodějů bylo možné určit, kdo za vraždami stojí.
Trest na sebe nenechal dlouho čekat
Hermosa byl vystopován úřady, protože ho zjevně jeden z jeho paťáků z gangu po nátlaku zradil a řekl jim, kde se nachází dům nezletilého. 9. ledna 1992 za svítání vnikla policie do jeho domu světlíkem, o němž se domnívali, že vede do pokoje podezřelého. Ten ale spal v pokoji své matky. Omyl vojáků ale probudil zločince, ten zahájil palbu na muže v uniformě a začala přestřelka.
Matka Hermosy během střetu zemřela, zasažena 11 kulkami, zatímco vrah byl zadržen o 15 minut později, aniž by utrpěl škrábnutí, když se snažil uniknout zadním oknem. Asi patnáct agentů převezlo vraha do věznice García Moreno, kde byli šokováni zjištěním, že je nezletilý.
Výpověď
„Chci dát najevo, že se jmenuji Juan Fernando Hermosa Suárez a že 28. února mi bude 16 let,“ byla první slova mladého muže, když měl vypovídat. Navíc dodal, že jeho úmyslem nikdy nebylo zabíjet lidi, ale že neviděl žádnou jinou alternativu, protože jeho oběti reagovaly agresivně: „ Taxikář se mě pokusil trefit klíčem na pneumatiky, takže jsem byl nucen střílet,“ ospravedlňoval se mladý muž.
Trest
Hermosa dostal nejvyšší trest, který mohl být udělen nezletilému – čtyři roky vězení a byl poslán do rehabilitačního centra pro mladistvé Virgilio Guerrero. Neuplynuly ani dva roky, co se mladík vrátil ke svým kriminálním činům a dokonce se mu podařilo z vězení uprchnout.
Útěk a návrat do vězení
Hermosa uprchl z vězení se zbraní v ruce. Dokonce se mu podařilo dostat se do Kolumbie, usadil se v Bogotě a začal žít z prodeje šperků, které ukradl v hlavním městě. Jeho tvář však už kolumbijské úřady znaly, a tak netrvalo dlouho, než ho našli a poslali zpět do vězení.
Tentokrát si Hermosa odpykal trest až do roku 1996 a vyšel jako svobodný muž, ale jeho „klid“ netrval dlouho.
Vrah byl zavražděn
Ve stejný den, kdy mu bylo 20 let, našli jeho tělo úřady v řece Aguarico poblíž Nueva Loja v Ekvádoru, kam odešel žít se svým otcem po propuštění z vězení. Hermosa byl zjevně mučen takovým způsobem, že policisté, kteří ho našli, nemohli rozpoznat jeho tvář. To se povedlo až díky dokumentům, které byly u těla nalezeny. Vrah byl zavražděn sekerou v zádech, kulkami v obličeji a po celém těle a ruce měl svázané provazy. Navzdory skutečnosti, že úřady sdělily, že Hermosu zabilo pět lidí v kuklách, jeho smrt zůstává velkou záhadou, napsal tehdy server 24newsrecorder.co.
Zdroj: nationworldnews.com, 24newsrecorder.co. Náhledová ilustrační fotografie: Peter Scherbatykh z Unsplash