Rusové ji vyhladověli k smrti. Ukrajina truchlí za národní umělkyni, která přežila KGB a komunismus

Ukrajinská umělkyně Ljubova Pančenkova se v 60. letech 20. století proslavila svými obrazy plnými lidových motivů. Za svá díla, která oživila ukrajinskou kulturu, byla pronásledována sovětskou vládou.

Vždy podporovala ukrajinský jazyk a kulturu. Pančenková malovala pysanky (velikonoční vajíčka), vyšívala národní kroje pro pěvecké sbory a vybírala peníze na pomoc politickým vězňům, kteří si odpykávali trest za „protisovětskou agitaci a propagandu“. Za její účasti byla v Kyjevě obnovena tradice vánočního koledování a ukrajinského vertepu (betlému).

Během ruské invaze na Ukrajinu se Ljuba i přes přítomnost okupační armády ve vesnici, kde žila, rozhodla neopouštět svůj dům, a to navzdory hladu a neustálé hrozbě smrti z rukou ruských vojáků, kteří všude rabovali, vraždili a znásilňovali.

Umělkyně byla 2. dubna nalezena ve svém domě, sedící, bez známek života, svírající historickou fotografii, pravděpodobně svých rodičů. Takové dobové svatební fotografie jsou na Ukrajině dodnes ceněny jako rodinné poklady a dědictví.

Stodola poblíž jejího domu byla vypálena a zničena. Tlaková vlna na její dům poškodila dveře a okna. Její malý pes Čumak přiváděl lidi do Lubina domu, když Rusové opouštěli Buču.

„V nemocnici ji museli krmit roztokem a dlouho nejevila známky života. Nejdřív se nedokázala sama najíst, teprve později byla schopná přijímat jídlo po troškách a trochu mluvit. Umělkyně nám poděkovala za návštěvu a měla velkou radost z květin, které jsme jí přinesli. Předala jsem jí pozdravy od jejích starých přátel z šedesátých let, kteří ji z různých důvodů nemohli navštívit…“ řekla Olena Lodzynska listu Kyiv Post. Hlad během okupace její tělo zcela vyčerpal.

Starosta Buche Anatolij Fedoruk informoval veřejnost, že Ljuba Pančenko zemřela 30. dubna, vyhladovělá a utýraná v důsledku okupace.

„Naše obec dnes utrpěla velkou ztrátu – Buča a celá Ukrajina ztratila další obrovský a jedinečný talent, široko daleko známý svou velkorysostí. Ve věku 85 let zemřela čestná občanka města, nositelka ceny Vasilije Stuse, módní návrhářka Ljuba Pančenko,“ napsal starosta Buky Fedoruk.

zdroj: Kyiv Post, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/GowerCC BY-SA 4.0