Skutečný príběh: Petr (69) dostal záchvat migrény, když žádal o ruku

První záchvat migrény měl Petr z Prahy ve 13 letech. Hrál si tenkrát s dětmi v přírodě a najednou začal špatně vidět. „Dnes už vím, že to byla aura – ztratil jsem vidění asi ve třetině zorného pole a objevovaly se přede mnou klikaté čáry,“ popisuje dnes 69letý Petr. Po chvíli ho navíc začala bolet hlava a přidalo se zvracení. „Byl jsem vyděšený a vůbec jsem netušil, co se se mnou děje. Ulevilo se mi až po několika hodinách,“ doplňuje Petr. Že by se mohlo jednat o migrénu, ho v té době nenapadlo, o této nemoci totiž nic nevěděl. Podobné problémy ho pak trápily každý měsíc, protože ale obtíže vždycky samy zmizely, lékaře kvůli nim nenavštívil. „Můj otec si myslel, že to je epilepsie. Až po dvou letech mi obvodní lékařka při pravidelné kontrole sdělila, že mám migrénu. O žádné léčbě jsme se však nebavili, a tak jsem usoudil, že to není nic vážného,“ říká Petr. Záchvaty se u něj objevovaly i na střední škole, příznaky vždy ale rychle poznal a věděl, že bude jeden den „nepoužitelný“. Nepříjemná situace se mu stala, když po střední škole žádal o ruku své ženy. „Když jsem stál před jejími rodiči, dostal jsem záchvat migrény. Až jsem se pak divil, že s mou žádostí v tomhle stavu budoucí tchán a tchyně vůbec souhlasili,“ popisuje Petr.

O migréně si začal více informací zjišťovat kolem svých 20 let. Tehdy také začal pravidelně cvičit jógu, která mu pomáhala všechno lépe zvládat. „Učitelé jógy se mnou můj zdravotní stav hodně probírali. Trápily mě i zažívací problémy, a tak mi jogíni poradili, ať zkusím upravit svůj jídelníček. Vyzkoušel jsem vegetariánskou stravu, a protože se mi ulevilo, úplně jsem na ni přešel,“ doplňuje Petr, který už se k původnímu jídelníčku nikdy nevrátil, a vegetariánem je tak více než 40 let. Jeho ataky sice poté nezmizely, ale zmírnily se – podle Petra právě díky novému způsobu stravování. Žádnou léčbu proto nikdy nezkusil, i když ví, že existuje. „Asi před deseti lety se můj stav hodně stabilizoval. Poznám už, když záchvat přichází – stává se mi to asi pětkrát do roka. V tu chvíli si hned lehnu, zatáhnu rolety a čekám, až bolest hlavy přejde. Většinou to trvá asi hodinu. Jsem vždycky nesoustředěný a mírně roztěkaný, ale naštěstí už při záchvatech nezvracím,“ přibližuje Petr.

S migrénou se potýkají také jeho dvě dcery, které mívají podobné příznaky jako on. O této nemoci se proto Petr snaží neustále vyhledávat nové informace. Před několika lety na internetu narazil na pacientskou organizaci Migréna-help, s níž okamžitě navázal kontakt. „Konečně jsem našel někoho, kdo se o migrénu zajímá a aktivně spolupracuje s nemocnými. S Rýzou Blažejovskou, která organizaci vede, jsme si promluvili o všech mých problémech. Moc mi to psychicky pomohlo, protože migréna už mě v životě opravdu hodně potrápila,“ uzavírá Petr.

V pacientské organizaci se také dozvěděl o nových možnostech léčby včetně biologické terapie a o existenci specializovaných center pro léčbu bolestí hlavy. Se svým příběhem se zapojil i do natáčení osvětového spotu, který Migréna-help zveřejní tento podzim.

zdroj: Redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt

Článek vychází z příběhu zaslaném čtenářem. Z důvodu ochrany soukromí nebudeme uvádět skutečná jména. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.