Tip na vánoční film, který stojí za to vidět: Vánoční příběh z roku 1983

Vánoční příběh je komediální film, který se stal pro mnoho diváků kultovním vánočním filmem. Režíroval ho Bob Clark a scénář napsal Jean Shepherd podle své knihy „In God We Trust: All Others Pay Cash“. Film je retrospektivou dospělého muže, který vzpomíná na své dětství a touží po jednom konkrétním vánočním dárku – vzduchovce Red Ryder.

Film se odehrává ve 40. letech minulého století a sleduje dobrodružství a nehody malého chlapce Ralphieho, který po této pušce touží. Film je známý svou nostalgickou atmosférou, humornými situacemi a postřehy typickými pro rodinné Vánoce. Scéna, kdy Ralphieho maminka vaří jídlo a pes ukradne šunku, nebo scéna, kdy se Ralphieho kamarádovi přilepí jazyk na mrazivý kov, se staly kultovními momenty tohoto filmu.

Tento kultovní film má mnoho zajímavých aspektů a skutečností, které mohou být pro některé diváky nové:

Původní látka: Film „Vánoční příběh“ byl adaptován podle knihy „In God We Trust: All Others Pay Cash“ od Jeana Shepherda. Tato kniha vznikla na základě jeho zážitků z dětství a obsahuje různé příběhy z mládí.

Režisér Bob Clark: Bob Clark, režisér filmu, je známý i díky dalším slavným filmům, jako jsou „Porky’s“ a „Black Christmas“. Zajímavostí je, že tento režisér přežil tragickou událost, když v roce 2007 zahynul při autonehodě.

Natáčení v Torontu: Ačkoli se děj filmu odehrává v Americe, většina filmu se natáčela v kanadském Torontu. Toto rozhodnutí bylo učiněno z ekonomických důvodů.

Postavy: Hlavní postavu Ralphieho ztvárnil herec Peter Billingsley, který se později stal producentem různých filmů a televizních pořadů. Krátkou, ale výraznou roli školního poradce si zahrál také režisér Bob Clark.

Získání kultovního statusu: Film „Vánoční příběh“ se napoprvé v kinech nesetkal s velkým úspěchem, ale později se po opakovaném zhlédnutí v televizi během svátků stal kultovním a oblíbeným vánočním filmem.

Merchandising a adaptace: Díky popularitě filmu vzniklo mnoho produktů a suvenýrů souvisejících s jeho postavami a situacemi. Kromě toho byl natočen muzikál a dokonce i televizní adaptace filmu.

Původní série příběhů: Jean Shepherd některé z těchto příběhů původně uváděl ve svém rozhlasovém pořadu a některé z nich se pak staly součástí filmu.

Tato zajímavá fakta a souvislosti dodávají tomuto kultovnímu filmu a jeho tvůrcům hloubku a zajímavost.

zdroj: redakce, rottentomatoes, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public DomainPrůčelí domu, kde se natáčel film Vánoční příběh v okrese Cuyahoga v Clevelandu v Ohiu