Světlo, které se nerozsvítí každý den

Dokáže zpříjemnit koupel ve vaně, navodit romantickou náladu při večeři a nechybí ani ve smutných chvílích. Svíčky jsou jakousi první pomocí, když selže technika a vypadne proud.

Naši předkové museli řešit mnohem složitější problémy než my. Dlouho před vynálezem elektrického osvětlení si různé země nezávisle na sobě vyvinuly různé metody – v Egyptě si vystačili se svíčkami z včelího vosku, v Číně používali velrybí tuk. V Indii dokonce používali vosk z vařené skořice na výrobu chrámových svíček. Teprve ve 13. století začaly svíčky nabývat podoby srovnatelné s těmi dnešními. Začaly se vyrábět ve větším měřítku a používal se hlavně včelí vosk a lůj. Dlouhou dobu byl hlavní složkou svíček lůj, až do středověku, kdy se začal používat včelí vosk (látka vylučovaná včelami, z níž včely staví plásty). Včelí vosk výrazně zlepšil kvalitu svíček, protože na rozdíl od loje výrazně méně kouřil a nevydával štiplavý zápach. Tyto svíčky však byly drahé, takže si je mohli dovolit jen bohatí lidé. Nebyly jako dnešní svíčky. Bylo to jen rákosí namočené v rozpuštěném loji.

V 16. století se začala výrazně zvyšovat životní úroveň, což mělo vliv na dostupnost svíček. Místo drahého včelího vosku se používal levnější lůj, především ovčí a kravský. Tyto svíčky měly tmavě nažloutlou barvu a při hoření páchly. Technologický průlom ve výrobě svíček nastal v roce 1834, kdy vynálezce Joseph Morgan zavedl strojovou výrobu. V roce 1850 se svíčky vyráběly z parafínu, který se vyráběl z ropy a uhlí. Po objevu kyseliny stearové, která se začala přidávat do parafínu, se svíčky staly pevnějšími a trvalejšími, což znamenalo, že se daly lépe skladovat a přepravovat. Svíčky tak byly dostupné všem.

Dnes je na trhu k dispozici celá řada svíček. Aby byla svíčka nejen hezká, ale také bezpečná, je důležité, z jakého vosku je vyrobena a jaký knot obsahuje. Svíčky se vyrábějí strojově (lisováním) nebo ručně (litím do formy nebo máčením). Proces výroby moderních svíček je velmi rozmanitý. Většinou se do vosku vkládá bavlněný knot. Vosk se poté formuje, máčí, vytlačuje, lisuje, válcuje nebo táhne, případně se vosk nalije do formy požadovaného tvaru a velikosti. Aby byla svíčka nejen hezká, ale také bezpečná, je důležité, z jakého vosku je vyrobena a jaký knot obsahuje.

Jaké je takové rozdělení
Parafínové svíčky
Nejpoužívanější, nejběžnější a nejkritizovanější svíčky z hlediska použitého vosku. Při jejich spalování v uzavřených místnostech, jako je koupelna, ložnice nebo obývací pokoj, se mohou uvolňovat látky, které nejsou zdraví prospěšné. Vonné svíčky plné umělých barviv nadělají ve vaší domácnosti více škody než užitku. Pokud svíčka po zapálení silně kouří a má velký plamen, měli byste ji uhasit.

Gelové svíčky
Lákavé na první pohled. Jsou v různých barvách, obsahují roztavené kousky čehokoli a hoří opravdu efektně. Obsahují 95 % minerálního oleje a 5 % pryskyřice. Problémem těchto svíček bývá knot. To by mělo být s kovovou výztuhou.

Svíčky ze včelího vosku
Pravý včelí vosk je kvalitní materiál, svíčka nekape, nepění, nekouří a příjemně voní. Z ekologického hlediska se jedná o obnovitelný materiál bez umělých barviv a vonných látek.

Sójové svíčky

Vyrábějí se ze sójového vosku získaného ze sójových bobů. Hoří déle než parafínové svíčky a rovnoměrně. Vůně se uvolňuje dříve a vydrží po celou dobu hoření. Protože se jedná o ekologické svíčky, jejich knot je většinou bavlněný. Sójový vosk byl vyvinut speciálně pro výrobu svíček. Vosk má nižší teplotu tání, takže svíčka rychleji vytváří vůni a také déle vydrží.

Stearinové krystalické svíčky
Obsahují 100% palmový krystalický vosk, který je velmi efektní na pohled. Neprodukují kouř ani popel, takže jsou vhodné pro domácnosti s malými dětmi a pro alergiky. Příjemně voní i bez přídavku vonných látek nebo esencí. Krystalky palmového vosku vytvářejí na svíčce velmi pěkné a originální textury.

Jak rozeznat kvalitní vosk od nekvalitního?
Dnes si můžete koupit všechny druhy svíček. Liší se nejen vzhledem a cenou, ale samozřejmě také kvalitou. Nejdůležitějším parametrem, který určuje kvalitu, je druh vosku, tedy z čeho jsou svíčky vyrobeny, a materiál knotu. Nejkvalitnější svíčky jsou vyrobeny ze sójového nebo včelího vosku. Svíčky mnohem nižší kvality se vyrábějí z parafínu.

Pozor na složení, které obsahuje škodlivé látky:

  • PFOA (kyselina perufluoroktanová)
  • BPA (bisfenol A)
  • ftaláty (estery kyseliny ftalové)

Jak zacházet s vonnou svíčkou
Možná si myslíte, že když svíčku zapálíte, zhasne. Ano i ne. Pokud chcete svíčku používat skutečně efektivně a bezpečně, existuje několik jednoduchých pravidel:

  • udržujte knot dlouhý 3-5 mm.
  • Vosk vždy nechte rovnoměrně roztát až po okraj nádoby. Tímto způsobem se vytvoří vrstva vosku, která nejintenzivněji uvolňuje vůni, a svíčka bude také déle hořet.
  • Pokud začne plamen zapáchat a objeví se černý kouř, sfoukněte svíčku, zastřihněte knot, odstraňte spálené zbytky a znovu zapalte.
  • Ideální je, když svíčky hoří v průměru 4 hodiny. Poté je nechte alespoň 2 hodiny vychladnout.
  • Nenechávejte svíčky na přímém slunečním světle, na elektrických spotřebičích nebo v blízkosti radiátorů.
  • Pravidelně větrejte obytné místnosti a zajistěte dostatečný přívod vzduchu.

Jak čistit a odstraňovat vosk
Skvrna od vosku se může zdát jako neřešitelný problém. Lze ji však snadno odstranit různými způsoby a pomocí věcí, které máte doma.

  • Skvrny můžete vyčistit žehličkou, technickým benzínem a benzínovým čističem. Voskovou vrstvu opatrně sloupněte nahřátým nožem. Poté skvrnu zespodu zarovnejte papírem a přejeďte po ní žehličkou. Dejte si však pozor, zda lze textilní materiál vůbec žehlit.
  • Skvrny od vosku můžete odstranit šamponem na vlasy. Nechte vosk zaschnout, skvrna by měla být tvrdá. Poté na něj naneste šampon, nechte ho napěnit a působit. Poté skvrnu vyperte v ruce a následně v pračce. Pokud je vosk barevný, měl by zmizet po dvou až třech umytích.
  • Zbavte se skvrn od vosku na nábytku pomocí octa. Skvrny na nábytku nejprve zahřejte fénem a poté vosk setřete hadříkem. Namočte další hadřík do octa a otřete jím mastné místo.

Svíčky již dávno nejsou hlavním zdrojem světla, přesto jejich obliba v posledních letech roste. Vždyť jejich světlo nás provází celý život, a dokonce ještě déle.

zdroj: mujlife.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/kundennote_com