Už se vám někdy stalo, že jste měli na práci důležitou povinnost, kterou jste ale odkládali natolik, že jste byli místo práce schopni třeba i uklízet nebo skládat knížky do knihovny podle abecedy? Pokud ano, pravděpodobně jste se stali obětí prokrastinace.
Proč vlastně prokrastinujeme?
V mnoha případech lidé spojují prokrastinaci s leností, ta ale viníkem podle psychologů není. Jako důvod se udává především strach a nedostatek motivace. Mezi další důvody se řadí ale také například:
- Strach z neúspěchu
- Prefekcionismus
- Strach z kritiky
- Nízké sebevědomí
- Deprese
- ADHD
- Averze k úkolu
- Obtížnost s definováním cílů
- Nedostatek energie
Osobní vize jako základ
Jako základní stavební kámen konce prokrastinace je uvědomění si osobní vize a toho, co nás motivuje. Jedním z prvních kroků které je tedy dobré uskutečnit, abyste se prokrastinace zbavili je uvědomit si, co opravdu chceme. Je ale třeba dávat pozor, aby cíle nepocházely od jiných lidí jak jsou třeba blízcí, rodiče nebo kamarádi. To čeho chcete dosáhnout, musíte chtít přímo vy. Vaši osobní vizi je nejlepší si ručně napsat a zahrnout do ní aktivity které vás k cili vedou. Důležité je zamyslet se nad milníky a samotnou cestou, ne pouze nad vysněným cílem.
Rozdělte si práci
Prvním krokem který vám může výrazně pomoci, je rozdělit si práci která vás čeká na menší části. Práce sice nebudete mít méně, ale rozdělené úkoly nebudou pro vaši psychiku představovat tak velký závazek a „hrozbu“.
Postačí tužka a papír
Dalším krokem je vytvořit si seznam úkolů, které chcete za den nebo třeba týden splnit. Opět ale piště vše vlastní rukou a ne na počítači. Je také potřeba dodržet předchozí bod a činnosti si rozepsat na co nejmenší části. Poté, co každý úkol splníte, bod si vlastnoručně škrtněte nebo zabarvěte.

Udělejte si to hezké
Vytvořte si příjemné pracovní prostředí! Nelíbí se vám pracovní stůl nebo máte nepohodlnou židli na sezení? Pusťte se do přeměny. Změna vaší pracovny může opravdu pomoci tomu, abyste se práci nevyhýbali.
Můžete ale také zkusit věci, které máte rádi a které vám práci zpříjemní. Může to být například dobrá káva, hudba, nový počítač nebo další věci které vám dokáží zvednout nejen pracovní náladu.

Odměňujte se
V žádném případě není dobré, abyste kvůli narůstající práci pracovali přesčas nebo se vyčerpávali. To totiž může samotnou prokrastinaci způsobit a přenést vám nepříjemné pocity do další situace, kdy se budete muset pustit do nějakého úkolu. Rozdělte si pracovní čas na několik částí a volný čas využijte pro relaxaci, krátkou procházku nebo třeba telefonát. Nikdo se přeci nedokáže soustředit několik hodin vkuse.
Je tedy čas pustit se do práce, začít strachu čelit a vzít příležitosti do vlastních rukou.
Zdroj: nytimes.com, LUDWIG, Petr. Konec prokrastinace: V Brně: Jan Melvil, 2013. Briquet. ISBN 978-80-87270-51-6., Náhledový obrázek: cottonbro z Pexels