Sytě růžové jezero Hillier aneb doposud neobjasněná záhada Austrálie

Toto jezero vypadá, jako by se v něm vykoupal růžový jednorožec, nebo jako základna pro výrobu sladkostí. Ve skutečnosti ale nic se sladkou chutí společného, samozřejmě, nemá. Růžové jezero je přesto unikát.

Ostrovní krása

Jezero sice patří Austrálii, ale nachází se na souostroví Recherche. Uprostřed velmi hustých lesních porostů ostrova Middle Island působí jako naprosté zjevení. Představte si, že se procházíte lesnatou krajinou a najednou se před vámi objeví něco tak bizarního a neuvěřitelného. Jezero Hillier přitom není obrovské. Na délku měří něco okolo 600 metrů a jeho nejširší body jsou od sebe vzdáleny jen 250 metrů. Takže si klidně můžete zaplavat… nebo snad raději ne?

Růžová voda… že by za to mohli jednorožci?

Jezero, které na vás vykoukne zpoza eukalyptových stromů, je vše jen ne tradiční krajinný prvek, který potkáte na každém rohu. Přemýšlíte, zda sem někdo nevysypal obrovské kamiony plné žvýkaček, zubní pasty, nebo cukrářské polevy. Pokud jste si zaplatili let nad jezerem, vidíte tu neobvyklou barvu ještě zřetelněji. A stále zíráte. Asi chápete, že má různé bizarní přezdívky. Někdo jezeru přezdívá „pohřebiště jednorožců“, jiný zase „žvýkačková voda“. Ale kde je vlastně pravda? Čemu vděčí za svou zvláštní růžovou barvu?

Záhada stále není vyřešena

Stále se přesně neobjasnilo, proč voda jezera připomíná bonbóny marshmallow. Jednou z pravděpodobných příčin může být řasa s ušlechtilým názvem Dunaliella salina. Tato zelená řasa se objevuje v hodně slaných vodách a do vody poté vypouští červené karotenoidové barvivo. Ale zde to zřejmě nebude ten případ. Když totiž vědci vodu přemístili do místa, kde řasa nebyla, voda si stále zachovala svou princeznovskou barvu.

Možná se ukáže, že za zbarvení mohou slanomilné bakterie. Jejich produkt, bikarbonát sodný, totiž při reakci se solí tvoří růžovou barvu. Ale tyto bakterie dosud nebyly v jezeře prokázány. Stále tak zůstává záhadou, proč se tato voda zbarvuje podobně, jako nejoblíbenější šaty panenky Barbie.

Zdroj: www.westernaustralia.com. Náhledová fotografie: Flickr