Víte, jak správně pečovat o vaši lednici a mrazák?

Lednička a mrazák mohou být dokonalým semeništěm bakterií. Ty se množí ve vlhkém prostředí a o jejich přítomnosti obvykle svědčí nevalný zápach linoucí se ze spotřebiče. Pokud navíc nevlastníte moderní kuchyňské vybavení a vaše lednička nedisponuje funkcí no frost, dříve či později se začnete potýkat s námrazou, která může způsobit přehřátí a zvýšení spotřeby elektrické energie až o 75 %!

V našem článku najdete několik tipů, jak správně lednici odmrazit a vyčistit, aby vám sloužila co nejdéle a zároveň šetřila vaše finance!

Vyprázdněte všechen obsah

Jako první odpojte lednici či mrazák ze zásuvky a vyprázdněte celý obsah. Nejlepší je naplánovat si preventivní údržbu na zimní měsíce, kdy se venkovní teploty pohybují pod bodem mrazu. Potraviny můžete v mezičase uchovat na balkoně, kde vydrží déle zchlazené.

Zbavte se námrazy

Vzhledem k citlivosti použitého materiálu uvnitř lednice se nedoporučuje používat fén či hrnec s horkou vodou k urychlení tání ledu. Raději se držte standardního postupu a použijte k odstranění ledové krusty plastovou špachtli, která je k tomu určená a zbavujte se námrazy postupně za pokojové teploty.

Nezapomeňte na podlahu kolem lednice rozložit osušky či ručníky, které pomohou nasát odtékající vodu ze spotřebiče.

Mytí a sušení

Ledničku můžete vyčistit přípravky určenými pro použití v kuchyni nebo si můžete vlastnoručně namíchat přírodní směs z bílého octa a jedlé sody, která pomůže i s odstraněním případného zápachu.

Jakmile budete s čištěním hotovi, vytřete lednici a mrazák do sucha.

Lednice jako nová!

Ještě před tím, než začnete pracně vyčištěnou ledničku opětovně plnit potravinami, zapojte ji zpátky do sítě a nechte ji zhruba hodinu běžet naprázdno, aby se dostatečně nachladila. Mezitím si můžete vytřídit jednotlivé potraviny a zkontrolovat data spotřeby. Pamatujte, že lednice by neměla být nikdy naplněná k prasknutí!

Zdroj: houselogic.com, realsimple.com / Náhledová fotografie: Freepik