Moře vyplavilo „skleněný šroub“. Byl v něm ale život. Jako z jiné planety

Při procházce po pláži se svým synem nedaleko Los Angeles našla nedávno sběratelka mušlí něco velice zvláštního, co neuměla popsat. Při bližším pohledu zjistila, že se uvnitř něco hýbe. Co to je? Kde se to tu vzalo a viděl to už někdy někdo? Zveřejnila video na sociálních sítích a zeptala se svých sledujících.

Před nedávnem se Rebecca, sběratelka mořských mušlí, procházela po kalifornské pláži a narazila v písku na jakousi „vývrtku“ či „šroub“, který vypadal jako skleněný. Na Instagramu sdílela video, na kterém je nález zachycen, a vysvětlila, že „vejce „to“ bylo na omak měkké a houbovité.

Nový život uvnitř

Při pozorném pohledu ale zjistila, že je to jakési zvláštní… vejce, ve kterém se krčil malý hbitý zárodek! Pohyb mláděte byl pěkně viditelný. A nebylo to mládě jen tak ledajaké, ale žraločí.

Predátoři ve vejci

Žraloci jsou tajemní a úžasní predátoři moří. Skvěle se přizpůsobily svému prostředí a v průběhu milionů let si vyvinuly reprodukční strategie pro úspěšné udržení své populace.

Tyto paryby mají mnoho různých reprodukčních systémů. Většina druhů se účastní heterosexuálního rozmnožování, při kterém samci používají své žábrové orgány pro přenos spermií do vajíček samic. Některé druhy žraloků se však dokážou rozmnožovat partenogenezí, když samička sama produkuje vajíčka bez přítomnosti samce.

Žraločí vejce jsou údajně poměrně velká, 5 až 25 cm dlouhá. Žraloci tato vejce uchovávají pod vodou a zajišťují, aby byla zajištěna na bezpečném místě.

Moře vyplavilo šroub

 „Někteří žraloci rodí živá mláďata, jiní jsou vejcorodí, což znamená, že kladou vejce. Matky žraloků kalifornských kladou tato vejce ve tvaru vývrtky. Když se vylíhne, je velmi poddajné, ale časem ztvrdne. Doufám, že to tohle mládě přežije!“ stálo v popisku k videu.

Pouze 30 % všech žraloků klade vajíčka, zbytek rodí živá mláďata. Vajíčko se v těle matky vyvíjí jen krátkou dobu, a to například 2–3 měsíce. Potom takto částečně vyvinutá embrya klade na krytá místa útesů, aby je chránila před predátory. Většinou žraloci nenakladou všechna vajíčka najednou, ale postupně v různých časových intervalech a množstvích. Zárodky přijímají výživu z vaječného žloutku. Po 8–10 měsících se vylíhnou zcela vyvinutí žraloci.

Video obletělo svět

Video se brzy stalo virálním na Instagramu s více než 8 miliony zhlédnutí. Mnoho lidí sdílelo informace, které měli o žraločích vejcích, a navrhovali, aby je nechali zpět ve vodě.

„Je to jen jeden druh žraloka, který klade tento druh vajec, myslím, že je to australský, žralok zvaný Port Jackson shark. (český název je různozubec portjacksonský). Obal se zárodkem vyplivne z tlamy,“ poznamenal jeden z uživatelů.

„Právě dnes jsem se o tom dozvěděl! Velmi přehledné a pěkné video,“ přidal se další uživatel.

Zdroje: timesofindia.indiatimes.com, instagram.com, smechlapi.noviny.sk. Náhledová fotografie: žraločí vejce: By devra from los osos – mermaid’s purse, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11508734