Cibule: zdraví, výhody a nevýhody – podporuje zdraví kostí, reguluje krevní cukr a další

Cibule vás může rozplakat. Všichni víme, jaký efekt má krájení cibule, ale musíte se dozvědět o této potravině více, protože při další přípravě cibule to bude jen a pouze šťastný pláč, a to kvůli její zdravým účinkům.

Zdraví přínos v cibuli pochází ze silných antioxidačních a protizánětlivých vlastností. Můžete se těšit z pozitivních účinků konzumací cibule, protože se řadí mezi nejběžnější příchutě nebo přílohu po celém světě. Můžete ji upéct, vařit, grilovat, smažit, péct nebo ji jíst syrovou. 

Cibule vám dá dobré množství vlákniny, kalorií, bílkovin, cukru, sacharidů a tuku. Zelenina také poskytuje rostlinné sloučeniny jako anthokyanin, quercetin a thiosulfinate, které by mohly pomoci snížit krevní tlak, zlepšit zdraví srdce, bojovat proti rakovině a zabránit tvorbě krevních sraženin.

Zdraví a výhody

Prevence rakoviny

Některé studie ukázaly, že vysoká spotřeba cibule by mohla pomoci snížit riziko několika typů rakoviny, jako je rakovina žaludku, prsu, tlustého střeva a prostaty. Cibule brání nekontrolovanému růstu buněk v těle.

Zlepšuje zdraví kostí

Cibule zabraňuje zhoršování kostní hmoty a zvyšuje hustotu kostí, zejména u žen po menopauze. Může také pomoci snížit šance na osteoporózu. 

Regulujte krevní cukr

Jíst 100 gramů cibule denně bylo shledáno účinným pro významně nižší hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Výzkumníci zjistili, že konzumace cibule by mohla mít stejný účinek i u lidí s diabetem 1. typu.

Špatné účinky

I přes pozitivní účinky cibule v těle by se někteří lidé měli vyhnout kontaktu nebo přidáním této zeleniny do své stravy. V některých případech může konzumace cibule vést k podráždění úst, nesnášenlivosti a alergii. Cibule totiž obsahuje látku, kterou mnoho lidí nezvládne přijmout. Konzumace by mohla způsobit nepříjemné zažívací příznaky, jako je nadýmání, plynatost, křeče a průjem.

Příprava cibule při vaření může také ublížit. Při krájení uvolňuje plyn nazývaný slzný faktor, který způsobuje náhlou tvorbu slz. Může však také vést k podráždění očí. Plyn spouští určité neurony, které způsobují bodavý pocit v očích.

Zdroj: medicaldaily.com, obrázky: pexels.com