Tři věci, které byste podle lékařů měli udělat, než si ráno vypijete kávu

Lidé, kteří si nedokážou představit začátek dne bez kávy a mají ve zvyku pít ji na lačno, by měli na tento ranní rituál zapomenout. Podle odborníků jako je odborník na spánek a klinický psycholog Michael Breus, PhD., je mnohem lepší začít den jinou činností než popíjením kávy na lačný žaludek.

Každé tělo je jiné a mnohým z nás pití kávy na lačný žaludek nezpůsobí žádné problémy. Jak však upozorňuje deník The New York Times, u některých lidí ranní konzumace zvyšuje kyselost v žaludku a jícnu, což může vést k refluxu kyseliny. Zdravotní sestra Nancy Mitchellová varuje, že je velmi důležité se před pitím kávy nasnídat, zejména pokud trpíte zánětlivým onemocněním střev. „Zánětlivá onemocnění, jako je gastritida, způsobují, že sliznice střev je citlivá na kyselé potraviny,“ říká a dodává, že to může způsobit nadýmání a žaludeční potíže.

Díky ranní kávě často zapomínáme na hydrataci organismu. I když se nápoje s kofeinem započítávají do celkového příjmu tekutin, voda je nejlepší způsob, jak si udržet vysokou hladinu hydratace. Zahájení dne pitím vody pomáhá rehydratovat tělo po spánku, nastartuje metabolismus, pomáhá při trávení a zabraňuje dehydrataci způsobené močopudným účinkem kávy. Podle odborníků z Mayo Clinic by muži měli denně vypít 15,5 sklenice vody, zatímco ženy potřebují k optimální hydrataci 11,5 sklenice.

Pohybujte se

Kofein je již dlouho spojován s lepšími sportovními výkony a zdá se, že pití kávy po tréninku má také své výhody. „Cvičení před vypitím kávy může podpořit krevní oběh, zvýšit hladinu energie, zlepšit náladu a potenciálně zvýšit účinky spalování tuků tím, že tělo efektivněji využívá vlastní zásoby energie,“ vysvětlil doktor James Walker.

Vyčistěte si zuby

Dlouhodobě se diskutuje o tom, zda je lepší čistit si zuby před nebo po pití kávy. Mnozí odborníci se shodují, že nejlepší je vyčistit si zuby jako první, počkat alespoň třicet minut a dát si ji až poté. Doporučuje se čistit si zuby před pitím kávy, aby se odstranil zubní plak a bakterie, a tím se snížilo riziko zabarvení zubů způsobené kávou. Krátká přestávka po čištění zubů umožňuje, aby se projevily ochranné účinky zubní pasty.

Pozor na kombinaci léků a kávy

Pokud ráno užíváte nějaké léky, měli byste se poradit se svým lékařem, zda je lze kombinovat s kofeinem. To je důležité zejména v případě léků na léčbu onemocnění štítné žlázy nebo cukrovky. „Například levotyroxin by se měl užívat nalačno půl hodiny až hodinu před jídlem nebo pitím čehokoli jiného než vody,“ říká endokrinoložka Linda Khoshaba. Stejně tak je důležité zeptat se svého lékaře, jak může kofein ovlivnit další aspekty péče o vaše zdraví.

zdroj: NY Times, Bestlifeonline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/cocoparisienne