Tuhle bizarní podívanou uvidíte jen několik kilometrů od Náchoda. Jaké tajemství skrývá polská Czermna?

Nedaleko města Chodoba, v povodí řeky Metuje, se nachází skromná vesnička Czermna. Na první pohled vás možná nezaujme ničím zvláštním. Kdo ale objeví místní kapli, zůstane stát s ústy dokořán.

Když nevíte, co čeho jdete

Polská Chudoba se proslavila zejména jako lázeňské město. Kladské městečko, které leží pod Stolovými horami, se nachází poblíž hranic s Českem, v Dolnoslezském vojvodství. Naleznete jej pouze několik kilometrů severovýchodně od českého Náchoda. Pouhý jeden kilometr od Chudoby (polsky Kudowa) se pak nachází skromná vesnička Czermna. Asi byste zde nic převratného nečekali. To se ale mýlíte.

Poklidná vesnička

Venkovské domečky se vinou podél řeky, v blízkosti českých hranic. Ještě před několika lety, než se Polsko připojilo společně s Českem do Schengenského prostoru, se zde nacházel hraniční přechod do české vesničky Malá Čermná. Možná vás napadne, proč zde je tolik turistů. Na první pohled běžná vesnice totiž nenabízí nic, co by vás na první pohled upoutalo.

A pak to objevíte

Jen několik desítek metrů od českých hranic se objeví jediná památka svého druhu na území Polska – kostnice. Najdete ji v těsné blízkosti kostela svatého Bartoloměje. Za její vznik vděčí vesnice místnímu faráři. Tím byl v roce 1776 Čech, Václav Tomášek.

Spolu s hrobníkem a kostelníkem se pustili do nelehkého úkolu – sbírali kosti z masových hrobů. Tyto kosti pocházely především z období třicetileté války, epidemie cholery, nebo ze slezských válek. Kosti jsou umístěny v malé kapli. Na zdech kaple je na tři tisíce lidských lebek, v základu jsou ostatky více než 21 tisíc lidí. V prostoru oltáře jsou umístěny lebky zakladatelů místní kostnice.

Přejete si dostatek prostoru pro filosofování nad životem a smrtí? V polské Czermne nedaleko města Kudowa-Zdrój máte jedinečnou možnost.

Zdroj: https://kudowa-info.pl/. Náhledová fotografie: Gettyimages