Ulevte bolavým kloubům snadno i bez léků. Postačí vám listová zelenina nebo rašelina

Chcete se naučit, jak lépe zvládat bolesti kloubů bez léků nebo steroidů? Bolest kloubů je bohužel přirozenou součástí stárnutí – ale můžete přijmout některá preventivní opatření, která vám pomohou udržet vaše klouby co nejzdravější. U aktivních kloubů je méně pravděpodobné, že v pozdějším životě zažijí zranění a nepohodlí, a u zdravého těla bude menší pravděpodobnost bolesti.

Kotník, kyčel, koleno – není snad nikdo, kdo by bolesti těchto kloubů nezažil na vlastní kůži. Někdy trvají jen pár hodin, jindy nás trápí i několik dní vkuse. Jak bolestivé a ztuhlé klouby utišit, nebo ještě lépe, jak bolestem předejít?

Rozcvička

Místo toho, abyste se ráno vyvalovali v posteli i po zazvonění budíku, raději vstaňte o deset minut dříve a pořádně se protáhněte a rozhýbejte. Úklonami do stran procvičíte svalová vlákna a meziobratlové ploténky v páteři. Hluboké dřepy posílí a rozehřejí celé tělo, včetně svalů a na procvičení ramen (zvedání a klesání, kroužení) pro uvolnění šíje.

Dietní menu

Správné jídlo funguje jako účinná prevence celé řady nemocí. Potraviny, které vyřeší, zmírní nebo oddálí bolesti a záněty vyvolané artrózou jsou: listová zelenina, ananas, losos a jiné mořské ryby, celozrnné výrobky, vlašské ořechy, papája nebo koření (kurkuma, zázvor, hřebíček).

Přestaňte kouřit

Věřte tomu nebo ne, kouření může poškodit vaše klouby tím, že v nich zvyšuje hodnoty již probíhajícího, nebo teprve potenciálního zánětu. To může ztěžovat zotavení, pokud už vaše klouby bojují s artrózou. Kouření obecně odčerpává z těla nejdůležitější vitamíny, proto se co nejdříve pokuste přestat, buď díky vlastní silné vůli, nebo pomocí běžných metod jako jsou náplasti, žvýkačky apod.

Dostatečná hydratace

80 % chrupavky se skládá z vody. Pokud tedy nejste dostatečně hydratovaní, vaše tělo si bude vodu brát z jiných svých částí, což může poškodit právě okolní klouby. Odložte tedy sladké a perlivé nápoje a místo toho se dostatečně občerstvujte čistou vodu.

Rašelinový zábal

Horké rašelinové koupele a zábaly využívali pro léčbu bolestí zad a kloubů už staří Řekové. A dobře věděli proč. Rašelina zlepšuje tonus kůže a podkoží, hluboké prohřátí uvolňuje vazivovou tkáň. Jednorázový rašelinový zábal či přírodní rašelinu pro přípravu domácí teplé lázně koupíte v drogerii nebo lékárně.

Laserová terapie

Rychlou regeneraci a uvolnění dopřeje bolavým svalům a šlachám biolampa na bázi laserové terapie využívající infračervené světlo a pulzní laserové světlo, která pronikají hluboko do pokožky, kde zlepšují krevní oběh a poskytují úlevu od bolesti. Takový přístroj (např. handycure) si můžete pořídit domů a masírovat se jím kdykoliv bude třeba.

Zdroj: https://www.imedregeneration.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages