„Při výrobě tohoto burgeru nebylo ublíženo žádnému člověku,“ zní kampaň na karbanátek s příchutí lidského masa

Pokud vás vždy zajímalo, jak chutná lidské maso, ale rozumně jste se vyhýbali tabuizovanému požitkářství, švédská společnost Oumph! má řešení: burger na rostlinné bázi připravený tak, aby chutnal jako… lidské maso.

Jak uvedl New York Post, společnost původně vydala svůj bizarně jedinečný hamburger kolem Halloweenu 2021 spolu s patřičně příšernou reklamou s hororovou tématikou na svém kanálu YouTube a sloganem: „Při výrobě tohoto burgeru nebylo ublíženo žádnému člověku“.

Nyní však mohou do svého rostlinného burgeru z lidského masa přidat další modifikátor – oceněný. V létě 2022 společnost obdržela Stříbrného lva značky Experience and Activation Lion na festivalu kreativity Cannes Lions za svůj burger s masovou texturou.

Burger byl k dispozici pouze v noci 30. října v Nytorgetu, Södermalm, Stockholm.
Zdroj: www.twitter.com

Proč napodobovat lidské maso?!

Samotný koncept může působit odpudivě, ale jednoznačně získal body za kreativitu. Další otázkou, kterou si musíme samozřejmě položit, je proč? Proč by společnost chtěla replikovat lidské maso v burgerové placičce?

Naštěstí Henrik Åkerman, vedoucí globální značky ve společnosti Oumph!, měl odpověď: „Jako malá značka musíme být odvážní a připraveni posouvat určité hranice k průlomu, a myslím, že tato kampaň je dobrým příkladem toho, že právě to děláme.“

Není vše maso, co jako maso vypadá

A přestože kampaň zcela jistě získala značce velkou pozornost, slouží také jako poselství lidem, kteří odsuzují maso rostlinného původu, že ve skutečnosti nechutná jako maso, které se snaží replikovat.

Tomás Ostiglia, výkonný kreativní ředitel kreativní agentury LOLA MullenLowe, společnosti stojící za reklamní kampaní na tento burger, to nazval „tvrzením, které většinu unavuje slyšet a ještě víc je zklamaný. A samozřejmě řešením bylo připravit chutný rostlinný burger z lidského masa. Statečnost při uvedení riskantního nápadu, který je stoprocentně na značce, je vždy odměněna.“

„Myšlenkou bylo ukázat lidem, že jakékoli maso – dokonce i lidské maso – může být nahrazeno rostlinami,“ řekl Åkerman.

Samotné falešné maso bylo vyrobeno ze sóji, hub, pšeničných bílkovin, rostlinných tuků a „záhadné směsi koření,“ uvedl portál Insider.

„Naším posláním je změnit způsob, jakým lidé jedí, a je naší povinností využít kreativitu jako nástroj k uskutečnění této změny,“ řekl Åkerman.

Švédská značka Oumph! tvrdí, že díky speciální edici hamburgerů Human Meat, které ve skutečnosti vůbec nejsou masem, může rostlinné jídlo chutnat jako jakýkoli druh masa, včetně lidského. Zdroj: www.twitter.com

Podle webu Vegconomist společnost Oumph! nejprve uvedla své rostlinné trhané vepřové maso ve své domovské zemi Švédsku s okamžitým úspěchem, poté začala rozšiřovat své operace po celé Evropě, včetně Nizozemska, Německa a Spojeného království.

Do roku 2020 jejich prodej ve Velké Británii vzrostl o 400 procent a na začátku roku 2021 expandovali mimo Evropu do Austrálie.

Kampaň společnosti na „lidské maso“ byla nakonec jen dalším odrazovým můstkem na cestě k dosažení nemalých cílů švédské společnosti.

Zdroj: https://allthatsinteresting.com. Náhledová fotografie: Ilustrační fotka burgeru z Istanbulu, Turecko od taha balta z Pexels