Uvnitř záhadné smrti Amelie Earhartové a znepokojivých teorií, které se za ní skrývají

Desítky let poté, co Amelia Earhartová zmizela někde nad Tichým oceánem v roce 1937, stále nevíme, co se stalo s touto průkopnickou pilotkou.

Když Amelia Earhartová 17. března 1937 odstartovala z Oaklandu v Kalifornii letadlem Lockheed Electra 10E, bylo to s velkou slávou. Průkopnická pilotka již vytvořila několik leteckých rekordů a chtěla vytvořit další tím, že se stane první ženou, která bude létat po celém světě. Nakonec však Amelia Earhartová tragicky zemřela během svého pokusu.

Po startu v osudný den se zdálo, že Earhartová a její navigátor Fred Noonan jsou připraveni zapsat se do historie. Navzdory tomu, že se během první části jejich cesty setkali s vážnými problémy – což vyžadovalo přestavbu jejich letadla – jejich druhý vzlet 20. května 1937 se zdál být mnohem hladší.

Z Kalifornie odletěli na Floridu, než udělali několik zastávek v Jižní Americe, Africe a Asii. Ale něco se pokazilo něco málo přes měsíc po cestě. Pak, 2. července 1937, Earhart a Noonan vzlétli z Lae na Nové Guineji. S pouhými 7 000 mílemi mezi nimi a jejich cílem plánovali zastavit se na izolovaném Howlandově ostrově v Pacifiku pro palivo.

Nikdy se tam nedostali. Místo toho Amelia Earhartová, Fred Noonan a jejich letadlo navždy zmizeli. Došlo jim, jak později zjistila oficiální zpráva, palivo, zřítili se do oceánu a utopili se? Ale je v příběhu o smrti Amelie Earhartové něco víc?

V následujících desetiletích se objevily další teorie o tom, jak Amelia Earhartová zemřela. Někteří tvrdí, že Earhart a Noonan krátce přežili jako trosečníci na jiném odlehlém ostrově. Jiní mají podezření, že byli zajati Japonci. A přinejmenším jedna teorie říká, že Earhart a Noonan, tajní špioni, se nějakým způsobem vrátili živí do Spojených států, kde žili zbytek svých dnů pod předpokládanými jmény.

Jak se Amelia Earhartová stala slavnou pilotkou

Asi 40 let předtím, než zmizela někde nad Tichým oceánem, se Amelia Mary Earhartová narodila 24. července 1897 v Atchisonu v Kansasu. Ačkoli byla přitahována k dobrodružným koníčkům, jako je lov, sáňkování a lezení po stromech, Earhartová nebyla podle PBS vždy fascinována letadly.

„Byla to věc rezavého drátu a dřeva a nevypadala vůbec zajímavě,“ vzpomínala Earhartová na první letadlo, které viděla na Iowském státním veletrhu v roce 1908.

Ale o 12 let později se vše změnilo. V roce 1920, se Earhartová zúčastnila letecké show na Long Beach a dostal se k létání s pilotem. „V době, kdy jsem se dostala 70 nebo 80 metrů nad zem,“ vzpomínala, „jsem věděla, že musím letět.“

A letěla. Earhartová začala chodit na lekce létání a během šesti měsíců využila své úspory z práce v podivných zaměstnáních k nákupu vlastního letadla v roce 1921. Hrdě pojmenovala žlutého, použitého Kinner Airster „Kanárek“.

Earhartová pak začala lámat několik rekordů. Podle NASA se stala první ženou, která letěla sama přes Severní Ameriku (a zpět) v roce 1928, vytvořila světový výškový rekord v roce 1931, kdy se vyšplhala na 18 415 stop, a stala se první ženou, která letěla sama přes Atlantický oceán v roce 1932.

Potom, po přistání na poli v Irsku 21. května 1932, se farmář zeptal, jestli letěla daleko. Earhartová slavně odpověděla: „Z Ameriky“ – a měla výtisk jednodenních novin, aby dokázala svůj neuvěřitelný úspěch.

Co se stalo s Amelií Earhartovou poté, co zmizela, a jak Amelia Earhartová zemřela? Téměř o sto let později tyto zajímavé otázky stále nemají žádné jasné odpovědi.

Osudová cesta, která skončila smrtí Amelie Earhartové

Navzdory všem fanfárám se výlet, který vyvrcholil smrtí Amelie Earhartové, dostal do skalnatého začátku. Podle NASA původně plánovala letět z východu na západ. Vzlétla z Oaklandu v Kalifornii do Honolulu na Havaji 17. března 1937. Její let měl také zahrnovat tři další členy posádky: navigátora Freda Noonana, kapitána Harryho Manninga a kaskadéra Paula Mantze.

Ale když se posádka pokusila opustit Honolulu, aby pokračovala v cestě o tři dny později, technické problémy způsobily, že cesta byla přerušena téměř okamžitě. Letoun Lockheed Electra 10E se během vzletu pohyboval po zemi – a letadlo muselo být opraveno, než mohlo být znovu použito.

V době, kdy bylo letadlo připraveno k použití, Manning a Mantz vypadli z letu, takže Earhart a Noonan zůstali jedinými členy posádky. 20. května 1937 dvojice opět vzlétla z Oaklandu v Kalifornii. Tentokrát však letěli ze západu na východ a přistáli v Miami na Floridě na své první zastávce.

Odtud se zdálo, že cesta jde dobře. Když Earhartová létala z Jižní Ameriky do Afriky do jižní Asie, posílala příležitostné zprávy do amerických novin, kde popisovala svá dobrodružství s Noonanem v cizích zemích.

„Byli jsme vděční, že jsme byli schopni úspěšně projít těmito vzdálenými oblastmi moře a džungle – cizinci v cizí zemi,“ napsala z Lae na Nové Guineji 29. června 1937, podle StoryMaps.

V době, kdy bylo letadlo připraveno k použití, Manning a Mantz vypadli z letu, takže Earhartová a Noonan zůstali jedinými členy posádky. 20. května 1937 dvojice opět vzlétla z Oaklandu v Kalifornii. Tentokrát však letěli ze západu na východ a přistáli v Miami na Floridě na své první zastávce.

Odtud se zdálo, že cesta jde dobře. Když Earhartová létala z Jižní Ameriky do Afriky do jižní Asie, posílala příležitostné zprávy do amerických novin, kde popisovala svá dobrodružství s Noonanem v cizích zemích.

„Byli jsme vděční, že jsme byli schopni úspěšně projít těmito vzdálenými oblastmi moře a džungle – cizinci v cizí zemi,“ napsala z Lae na Nové Guineji 29. června 1937, podle StoryMaps.

„Musíme být u vás, ale nevidíme vás – ale plyn dochází,“ řekla Earhartová. „Letíme ve výšce 300 metrů.“

Řezačka, která podle PBS nebyla schopna poslat zprávu zpět, slyšela od Earhartové ještě jednou asi o hodinu později.

„Jsme na lince 157 337,“ napsala Earhartová v 8:43 a popsala možné směry kompasu, které by naznačovaly její polohu. „Toto poselství zopakujeme. Budeme to opakovat na 6210 kilocyklech. Počkej.“

Pak Itasca navždy ztratila kontakt s Amelií Earhartovou.

Co se stalo s Amelií Earhartovou?

Po zmizení Amelie Earhartové v červenci 1937 nařídil prezident Franklin Roosevelt masivní pátrání, které pokrylo 250 000 čtverečních mil Pacifiku. Earhartův manžel, George Putnam, také financoval své vlastní hledání. Ale ani jeden nenašel známku pilota nebo jejího navigátora.

Podle History, oficiální závěr amerického námořnictva byl, že 39-letá Earhartová vyčerpala palivo při hledání Howlandova ostrova, havarovala se svým letadlem někde v Pacifiku a utopila se. A po 18 měsících hledání konečně prošlo právní prohlášení o smrti Amelie Earhartové.

Ale ne každý si myslí, že Earhartová havarovala se svým letadlem a okamžitě zemřela. V průběhu let se objevily další teorie o smrti Amelie Earhartové.

První je, že Earhartové a Noonanovi se podařilo přistát se svým letadlem na Nikumaroro (dříve známém jako Gardnerův ostrov), vzdáleném atolu asi 350 námořních mil od Howlandova ostrova. Podle Mezinárodní skupiny pro obnovu historických letadel (TIGHAR) o tom Earhartová zanechala důkaz ve svém posledním přenosu, když řekla Itasce: „Jsme na lince 157 337.“

Podle National Geographic Earhart myslel, že letěli na navigační linii, která se protínala s Howlandovým ostrovem. Ale kdyby to s Noonanem přestřelili, mohli by místo toho skončit v Nikumaroro.

Je přesvědčivé, že následné návštěvy ostrova objevily pánské a dámské boty, lidské kosti (které byly od té doby ztraceny) a skleněné lahve z roku 1930, včetně jedné, která kdysi mohla obsahovat pihovatý krém. A TIGHAR věří, že několik zkomolených rozhlasových zpráv, které slyšeli Američané a Australané, mohlo být Earhartovou volající o pomoc. „Bude se muset odsud dostat,“ stálo v jedné zprávě podle ženy z Kentucky, která si ji vybrala v rádiu. „Nemůžeme tu zůstat dlouho.“

zdroj: History, National Geographic, Allthatinteresting, StoryMaps.com, Titulní obrázek: Wikimedia commons/Underwood & Underwood