Uživatelé z Twitteru utíkají. Nová sociální síť Mastodon je trendy

Poté, co Elon Musk převzal vedení Twitteru, začali uživatelé hromadně utíkat. Nová sociální síť Mastodon z toho těží. Má k tomu potenciál?

Sociální síť Mastodon se prezentuje jako alternativa k Twitteru, takže jakákoli podobnost mezi oběma rivaly je čistě záměrná. Elon Musk sám sebe označuje za „absolutistu svobody projevu“, ale mnozí o tom pochybují a tvrdí, že v důsledku jeho absolutismu mají toxičtí jedinci šířící nenávist a dezinformace volnou ruku.

Pochybnosti zesílily poté, co byla zakázána komička Kathy Griffin. Napodobila Muskovu identitu a jeho jménem posměšně vyzvala ke konkrétnímu hlasování ve volbách v USA. Miliardář ji klepnul přes prsty a oficiálním důvodem je, že každý, kdo bude napodobovat slavné osobnosti, musí být jasně označen slovem „parodie“. Možná by to dokonce znělo dost férově, kdyby Elon v jedné z reakcí na zablokování Kathy nepronesl zjevně ukřivděnou poznámku, že „nedostala ban za to, že předstírala, že je on, ale za to, že předstírala, že je komik“. Ale pokud chce svůj účet zpět, může si ho vzít. Za 8 dolarů“…

Poté, co Musk oznámil zavedení osmidolarového měsíčního poplatku za ověřené účty celebrit, se zvedla vlna pochybností, zda tyto účty budou skutečně ověřené. Takový systém by totiž mohl vést k nárůstu falešných účtů plných vydávajících se za celebrity. Právě tím Musk odůvodnil své odstoupení od koupě Twitteru na začátku letošního roku.

Ať už pod vedením technologického vizionáře Twitteru, který propustil polovinu svých zaměstnanců, vládne svoboda slova, nebo ne, mnoho uživatelů od něj utíká a hledá alternativy. Facebook, Twitter, Tiktok nebo Whatsapp nejsou stejné mikroblogovací platformy, a proto Mastodon viděl svou šanci.

Nová hvězda na obloze sociálních sítí je decentralizovaná a má otevřený zdrojový kód, což znamená, že její zdrojový kód je veřejně dostupný a může si jej kdokoli prohlédnout, upravit a šířit. Existuje již šest let, ale nárůst uživatelů zaznamenal až v květnu 2022. Podle vedení má Mastodon v současné době 655 tisíc uživatelů, z toho asi 230 tisíc od doby, kdy Musk převzal Twitter.

Na Mastodonu neposíláte tweety, ale tooty (v originále toots), které fungují podobně jako na Twitteru. Ostatní mohou reagovat i na vaše tooty. Zásadní rozdíl nastane, když se rozhodnete trollovat servery provozované jinými uživateli. To proto, že si každý na světě může vytvořit vlastní server a uživatelé na něj mohou vstoupit zdarma. Někteří provozovatelé mohou žádat o dobrovolné příspěvky.

Každý server má také vlastní moderování, což znamená, že se mohou podstatně lišit v pravidlech, svobodě projevu atd. Druhý rozdíl oproti Twitteru – decentralizace – znamená, že servery nejsou provozovány na jednom místě nebo na serverech jedné společnosti. Provozují je sami zakladatelé, což znamená, že vytížený server Mastodon běžící na slabém stroji může výrazně zaostávat a vy pocítíte velké zpoždění v odezvách.

zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Pixabay.com/Edar