Velbloudí dívka: Kvůli nemoci chodila po čtyřech a v cirkuse si týdně vydělávala asi 116 000 Kč

Ella Harperová, která se narodila se vzácnou diagnózou, musela celý život chodit po čtyřech. Její nemoc ji však proslavila a vysloužila jí přezdívku „Camel Girl“. Jaká byla její kariéra a život?

Nejlépe se jí chodilo po čtyřech. Díky své jedinečnosti se brzy stala cirkusovou atrakcí, kterou sledovaly tisíce lidí. Ella se narodila 5. ledna 1870. Lékařům bylo okamžitě jasné, že trpí vrozenou vadou zvanou genu recurvatum, což je vzácná vada kolenního kloubu, jak uvádí server AllThatsInteresting.

Její otec William byl farmář, který choval dobytek, zatímco matka se starala o děti. Dívka měla čtyři sourozence, ale jeden z nich zemřel jen několik měsíců po narození. Navzdory své diagnóze jednoho dne dospěla k závěru, že využije své deformace jako příležitosti k výdělku.

Ve dvanácti letech si našla práci a po nějaké době se ocitla na cirkusových prknech. Ambiciózní showman W. H. Harris byl odhodlán ukázat divákům co nejpestřejší seznam bizarností. Proto dívce nabídl za vystoupení štědrou odměnu. Ella dostávala týdenní plat 4300 kč, což dnes odpovídá přibližně 116 000 kč. Díky tomu našla nový domov a zároveň si udržela výnosnou kariéru, za kterou byla často ponižována.

Často se na jevišti promenádovala se skutečným velbloudem a diváci museli sledovat, jak moc jsou si podobní. Sloužila pouze jako imaginární rekvizita a tehdejší tisk ji označil za nejúžasnější zrůdu, jakou kdy příroda stvořila. Dívka však po nějaké době také předložila své plány. „Mám v úmyslu opustit showbyznys, jít do školy a připravit se na jinou profesi.“ A nakonec se jí to podařilo.

„Ti, kdo ji viděli, říkají, že na světě není nic, co by se jí podobalo, a že její protějšek nikdy neexistoval,“ psalo se v roce 1886 v jedněch novinách. Přestože za svá vystoupení dostávala vysoké honoráře, doufala, že v životě dosáhne mnohem více.

Mezitím se zamilovala do učitele Roberta Savelyho. Vzali se a tehdy 35letá Ella porodila dceru Mabel Evans Savelyovou. Jejich radost však netrvala dlouho, protože dítě zemřelo, když mu bylo pouhých šest měsíců. Oba proto adoptovali holčičku, která do tří měsíců zemřela. Aby toho nebylo málo, Ella onemocněla rakovinou tlustého střeva. Nemoci podlehla v 51 letech a byla pohřbena vedle svých nebohých dětí.

zdroj: Allthatinteresting.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/igorovsyannykov