Vedra jsou tu! Když selžou všechny metody, zchlaďte se ve vnitřních prostorech moderně, efektivně a zdravě

Konečně jsme se dočkali slunečných dnů! Když se ale příjemné teploty překlenou v letních měsících v nesnesitelná vedra, je na čase hledat možnosti ochlazení. Vyzkoušejte naše tipy, jak se vyhnout přehřátí organismu a zdravotním rizikům…

Mezi nejzákladnější zásady obrany proti horku patří především tyto:

Nevětrejte za horka

Mezi 13. a 15. hodinou dosahují teploty maxima, proto větrejte ráno nebo až k večeru. Pokud musíte větrat přes den, vytvořte průvan, díky němuž se interiérem prožene alespoň vánek.

Nepijte ledové nápoje

I když je zvykem dávat do drinků v létě led, ve skutečnosti však tělo vystavíte šoku a příliš studené nápoje ve výsledku mohou uškodit zdraví. V zemích s horkým podnebím se pije vlažný či teplý čaj, jelikož vyvolává pocení a tím vede k přirozené termoregulaci těla.

Studené obklady a sprcha

Abyste zchladili tělo, namočte si nohy do lavoru s chladnou vodou, anebo využijte gelové sáčky, které dáte do ledničky a poté použijete jako obklad. Chlaďte čelo a místa, kde pulzuje krev – tedy například zápěstí. Pokud máte tu možnost, dejte si v průběhu dne chladnou či vlažnou sprchu.

Nepouštějte troubu, jezte vodnaté potrainy

Interiér zbytečně nepřehřívejte zapnutými spotřebiči. Při přípravě pokrmů se vyhněte dlouhému pečení a v horkých dnech vsaďte raději na minutky nebo studenou kuchyni. Volte také potraviny, které obsahují hodně vody.

A pokud nezaberou tato klasická „protivedrová“ opatření, vsaďte na technologickou pomoc podle našeho návodu:

Stáhněte žaluzie nebo rolety!

Zastíněná okna. Fotka od Toa Heftiba z Unsplash

Žhnoucí slunce dokáže interiér nepříjemně zahřát, proto chraňte místnost před horkými paprsky. Nezastíněné okno, zejména to jižně a západně orientované, propouští dovnitř až 88 % slunečního záření. Svit se odráží od nábytku i stěn a může dráždit oči. Klíčem je tedy kvalitní stínění.

Venkovní rolety jako štít

Exteriérové žaluzie či rolety odrazí až 80 % slunečních paprsků. „K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru „z“, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „s“, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu.

Stín dle potřeby

Zajímavou „vychytávkou“ venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která je už 30 let specialistou na stínicí techniku.

Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety. Využít můžete ale i vnitřní stínění v podobě látkových rolet nebo žaluzií. Velmi praktické jsou také skládané látkové žaluzie zvané plissé, které jde stáhnout shora i zdola, takže variabilně vytvoříte stínící pruh podle toho, kam v danou hodinu právě míří sluneční paprsky.

Správně používaná klimatizace

Klimatizovaná místnost. Fotka od Max Vakhtbovych z Pexels

Není žádnou novinkou, že klimatizace puštěná „na plné pecky“ není pro zdraví ideální. Může být příčinou syndromu suchých očí, chrapotu či dokonce angíny, nečištěná klimatizace se stává semeništěm bakterií, plísní či roztočů. Základem používání klimatizace je proto pravidelné čištění a správné nastavení. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu by neměl přesahovat 5 °C.

Větrák a čistička vzduchu

Větrák zase může alergeny a prach vířit po celém pokoji a přímý vítr dopadající na opocené tělo způsobit nachlazení či bolesti zad. Řešením jsou čističky vzduchu kombinované s ventilátorem. Například přístroj Dyson Purifier Cool Formaldehyde automaticky detekuje a zachytává 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikronu a také pachy a plyny včetně formaldehydu. Navíc vzduch v celé místnosti nejen vyčistí, ale také osvěží proudem vyčištěného vzduchu.

Náhledová fotografie: stefamerpik z Freepik