Opravář praček s dvacetiletou praxí radí: Tuto věc nikdy neperte v pračce

Pračky toho vyperou hodně, ale ne všechno. Proto byste měli chránit jeden z nejpoužívanějších spotřebičů ve vaší domácnosti…

Při praní dodržujte několik jednoduchých, ale důležitých pravidel, aby vám prádlo vydrželo co nejdéle. Podle odborníků byste v něm například nikdy neměli prát tuto jednu věc.

Nezapomínejte, že i elektrický pomocník v domácnosti má své limity, pokud jde o výkon jeho funkce. Pokud vás náhodou napadne prát koupelnovou skříňku v pračce, vězte, že děláte velkou chybu, protože tím ji přetížíte a můžete poškodit její nejdůležitější části. „Problém je v tom, že koupelnové skládané plenky absorbují hodně vody a nakonec překračují výrobcem doporučenou hmotnost prádla,“ vysvětluje Scott Flint, opravář s dvacetiletou praxí v Kalifornii. Moderní pračky mají mnohem vyšší otáčky odstřeďování než pračky v minulosti. Někdy dosahuje až 1 200 otáček za minutu při vysokorychlostním odstřeďování. „Tyto vyšší otáčky působí na těžké kusy prádla obrovskou silou a zvýšená hmotnost pračku roztrhne,“ dodal.

Podle Flinta existují dva způsoby, jak se tento koupelnový doplněk může stát příčinou velmi nákladné opravy pračky. „Předložky do koupelny mají obvykle gumový podklad, který se během pracího cyklu rozpadá. Malé gumové kousky pak blokují vypouštěcí čerpadlo a ucpávají jeho motor a vypouštěcí potrubí.“ Nicméně i rohože bez gumových podložek mohou ucpat odtokové potrubí, protože se vlákna při praní oddělují. Zároveň mohou fyzicky poškodit další kritické zařízení. „Zadní ložisko, které podpírá odstředivý koš, je přetěžováno velkou odstředivou silou, která vzniká při odstřeďování předlisků. Výrobci by proto měli zákazníky varovat, aby koupelnové tvarovky neprali v pračce,“ domnívá se opravář.

zdroj: dran.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/bierfritze