Vejce se v USA stala symbolem inflace, jsou o 60 procent dražší a lidé je pašují z Mexika

Cena kartonu vajec se v USA stala symbolem inflace. Do konce roku 2022 jeho cena meziročně vzrostla o 60 %. V důsledku toho se výrazně zvýšil počet pokusů o pašování vajec z Mexika. Americká pohraniční stráž uvedla, že počet vajec a drůbeže zadržených na hranicích vzrostl od 1. října do 31. prosince o 108 procent.

Kromě toho kupující vyhledávají místní farmy, z nichž mohou být vejce levnější. Webové stránky deníku Guardian uvádějí.

Organizace American Egg Board, která se zaměřuje na propagaci vajec určených k lidské spotřebě, uvedla, že důvodem zvýšení jejich cen je bezprecedentní rozšíření extrémně nakažlivé varianty ptačí chřipky H1N1.

Organizace Farm Action, která vede kampaň proti monopolnímu ovládání potravinářského průmyslu v USA, se však obrátila na americkou Federální obchodní komisi (FTC) s výzvou, aby po přezkoumání dostupných finančních údajů vaječného průmyslu rekordní ceny prošetřila.

Viceprezident a finanční ředitel společnosti Cal-Maine, největšího dodavatele vajec v USA, však s postojem Farm Action nesouhlasí. Max P. Bowman ve svém prohlášení uvedl: „Výrazně se zvýšily zejména náklady na krmiva, pracovní sílu, pohonné hmoty a obaly, což ovlivnilo výrobní náklady, a tím i velkoobchodní a maloobchodní ceny vajec.“

zdroj: The Guardian, Titulní obrázek: Pixabay.com/monicore