Tip na zajímavou dovolenou. Věděli jste, že taková jeskyně je ve Slovinsku?

Nejnavštěvovanější turistická jeskyně v Evropě je místem, kde se opět líhnou potomci Proteuse nebo Olma. Jeskynní železnice je v provozu v jeskyni již 140 let. Predjamský hrad se nachází v blízkosti Postojenské jeskyně a je největším jeskynním hradem na světě.

Postojenská jeskyně je jedinou jeskyní s železnicí, která byla postavena před více než 140 lety. Unikátní turistický vláček vás doveze do podzemní sítě krasových chodeb, galerií a sálů. Během hodiny a půl dlouhé prohlídky s průvodcem se dozvíte o všech nejdůležitějších krasových prvcích: Největším, 16 metrů vysokém stalagmitu známém jako mrakodrap, křišťálově bílém symbolu Postojenské jeskyně – Briliantu, nejstarší podzemní poště na světě a nejslavnějším podzemním zvířeti – olmu neboli lidské rybě.

Část jeskyně, která je dnes přístupná návštěvníkům, objevil v roce 1818 místní muž: jeskynní průvodce Luka Čeč. Dnes je jeskyně nejnavštěvovanější výstavní jeskyní v Evropě a turistickou atrakcí číslo jedna ve Slovinsku.

Postojenská jeskyně se může pochlubit neuvěřitelnými podzemními sály. V jednom z nich je o Vánocích k vidění největší živý betlém v podzemním světě. Více než 500 účinkujících předvedlo tuto vánoční show mezi stalaktity a stalagmity.

Dosud Více než 38 milionů návštěvníků z celého světa vidělo Postojenskou jeskyni. Svou návštěvu zahájili na nástupišti unikátní jeskynní železnice. Pro turistické návštěvy je k dispozici 5 km dlouhá podzemní stezka. Vlak byl také upraven pro bezbariérový přístup.

zdroj: slovenia.info, Titulní fotografie: Kévin Veau/Wikimedia Commons