Záhadná vražda Danuše Muzikářové (†18). Oběť komunistického režimu

21. srpna 2023 tomu bude přesně 54 let, co byla střelbou do hlavy usmrcena mladičká švadlenka Danuše Muzikářová, velká bojovnice a oběť komunistického režimu.

30 let hledání

Vyšetřování vraždy Danuše Muzikářové se naplno rozjelo po roce 1989. Vyslýchání desítek svědků, 30 let hledání důkazů – vše bez úspěchu. Vyšetřovatelé nikdy nepřišli na důkazy, které by usvědčily potencionálního vraha, kterým měl být údajně kapitán Veřejné bezpečnosti. Komunistický úřad ve spolupráci s StB zničil stěžejní důkazy, které by jasně usvědčily vraha.

Podle očitých svědků střílel právě policista VB, který se nacházel v inkriminované době mezi demonstranty, záhy po střelbě však zmizel neznámo kam. Jednat se mělo o vysokého muže s tmavými vlasy v britské uniformě, ve věku zhruba 30 let. Tak uvedl historik Jan Břečka, který se léta tomuto případu věnoval.

Kulka ráže 7,65, která zasáhla Danuši přímo do týlu, zmizela stejně tak jako útočník. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uzavřel spis v lednu 1996. ”Faktem také zůstává, že i v teoretickém případě, který by identifikoval možného pachatele, by bylo prakticky nemožné najít takové důkazy, které by postačily k oznámení obvinění” – toto usnesení uvedl Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

zdroj: Wikimedia Commons / OISV – Public Domain, portrét Danuše Muzikářové pod pamětní deskou na Moravském náměstí v Brně

Mimořádná policejní brutalita

Datum 21. srpna 1969 se zapsal černým písmem do dějin. Původně demonstrace k prvnímu výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se stala krvavým potlačením. V ulicích Brna došlo k mimořádně brutálním zásahům proti lidem. Neadekvátní zásah příslušníků VB a milicionářů si vyžádal 29 zraněných demonstrantů, z toho 8 vážně a dva mrtvé. Přes 327 demonstrantů bylo ještě téhož dne zadrženo a 101 z nich bylo trestně stíháno.

Druhá oběť

Spolu s Danuší Muzikářovou vyhasl ten den v Brně ještě druhý život. Jednalo se o mladého muže (†28) Stanislava Valehracha. Profesní dělník, který zavítal do Brna kvůli ochraně svých svěřenců ze sportovního oddílu, kteří se rozhodli podpořit tuto demonstraci.  V davu demonstrantů ho zasáhla kulka do hrudníku. Vše se odehrálo v Orlí ulici. Podle očitých svědků střelil Stanislava jedinec z kordonu Lidových milic.

I tento čin, který Stanislava Valehracha usmrtil, nebyl nikdy vyřešen a viník je stále beze jména.

Autor: Kateřina Grežďová, Zdroj: stcity.sk, redakce

Foto: Pistole Ruce Černá – Fotografie zdarma na Pixabay