Zajímavá fakta, která jste nejspíš o svých čtyřnohých psích mazlíčcích nevěděli

Na světě existují stovky oficiálních plemen psů, a ještě více kříženců. Každý pes má svojí jedinečnou osobnost a vlastnost. Ale jedna věc je jistá – tito milující a nádherní společníci jsou fascinující tvorové. Myslíte si, že víte o vašich psích společnících všechno? Podívejte se na některé z těchto zajímavých faktů o psech.

Psi mohou rozpoznat stovky slov
Psi mohou rozpoznat více než 250 slov, počítat do 5 a navíc i dokončit jednoduché matematické rovnice. Border Collie jménem Chaser, často nazývaný nejchytřejším psem světa, zná více než 1000 slov. Pokud váš pes nezná 250 slov, nemusíte mít obavy, protože průměrný pes jich zná kolem 165.

Psi jsou inteligentní jako dvouleté dítě
Jedním z mých nejoblíbenějších psích faktů je, že vědci považují psi za tak chytré, jako je malé dítě. Odborníci vycházejí z výsledků testů jazykových znalostí a říkají, že psi jsou asi tak inteligentní jako dvouleté dítě.

Basenji neštěká, ale jódluje
Další zajímavou skutečností o psech je, že plemeno Basenji nemá tradiční štěkot. Produkují zvuk, který zní jako jódlování. 

Psi mohou slyšet čtyřikrát lépe než my
Psi mají dvakrát více ušních svalů než lidé a odhaduje se, že mohou slyšet zvuky čtyřikrát lépe než my. A proč naklánějí hlavu do strany? To jim pomáhá soustředit se na vzdálené zvuky.

Psi mají tři oční víčka
Toto jejich třetí oční víčko slouží pro další ochranu. Pokud jste někdy sledovali, jak váš pes spí, možná jste si toho všimli. Při použití třetího očního víčka to totiž vypadá, jako by se psům protočili oči do hlavy.

Novofundlandský pes – kachna nebo pes?
Toto plemeno má odolnou vrstvu do vody a plovací blány. Tento pes byl původně vyšlechtěn, aby pomáhal rybářům a zachránil topící se lidi.

30 % Dalmatinů neslyší na jedno ucho
Genetická predispozice k hluchotě je pro Dalmatiny vážným zdravotním problémem. Přibližně 30 % Dalmatinů je hluchých alespoň na jedno ucho.

Více než 30 plemen psů mají skvrny na jazyku
Kolikrát jste slyšeli, že každý pes s tmavými skvrnami na jazyku je součástí plemene Čau-čau? Není to pravda. Je zde více než 35 plemen psů náchylných k těmto skvrnám.

Proč jsou psí nosy tak mokré? 
Nosy psů vylučují tenkou vrstvu sliznice, která jim pomáhá vstřebat vůni. Pak si olizují nosy, aby si v ústech vůni ochutnali a vyzkoušeli. 

První savec na orbitu Země byl toulavý pes
Ruský zbloudilý pes jménem Laika byl první žijící savec na oběžné dráze Země v roce 1957. A i když její cesta tragicky skončila, dnes si ji pamatujeme jako hrdinku.

Psi svým čůráním říkají hodně ostatním psům
Přemýšleli jste někdy, proč se váš pes chce stále zastavovat po celou dobu, kdy ho vezmete na procházku? Ukázalo se, že všechen pach, co čichá, mu umožňuje sledovat, co se děje s ostatními psy v okolí.Psí moč totiž obsahuje zprávy – vůně může ostatním psům říci jejich pohlaví, věk a náladu.

Psi mohou cítit 1000krát lépe než lidé
Věděli jsme, že psi mají lepší čich než my, ale věděli jste, že o tolik? Psi mohou cítit zhruba 1000krát lépe než lidé.

Psi mohou detekovat záchvaty
Jedna úžasná skutečnost o psech je jejich schopnost pomoci a odhalit určité zdravotní problémy. Někteří psi prokázali schopnost rozpoznat epileptické záchvaty.

Chrti mohou běžet až 72 km/h
Chrti jsou nejrychlejším plemenem na Zemi se schopností běžet až 75 km/h.

Psi mají asi 1700 chuťových pohárků. 
Zatímco lidé jich mají přibližně 9000 a kočky mají kolem 473. 

Psi nevidí černobíle
Je mýtus, že psi vidí pouze černobíle. Ve skutečnosti vidí především v modré, zelenavě žluté, žluté a v různých odstínech šedé. 

Psi dokážou rozeznat, kdy lžeme
Další zábavná skutečnost o psech – poznají, kdy lžeme. Výzkum zjistil, že psi přímo vycházejí z našeho chování a že se naučí nedůvěřovat nespolehlivým lidem.

Psi se používají k pomoci odhalit rakovinu
Psi se používají k detekci rakoviny a jedna nedávná studie zjistila, že mohou předvídat rakovinu prostaty s 98% přesností.

Nejstarší pes žil 29 let
Nejdelší žijící pes byl Australský honácký pes jménem Bluey, který žil neuvěřitelných 29 let.

Psi odvádí pot pouze z jejich tlap
Jediné potní žlázy, které pes má, jsou umístěny mezi jeho tlapami. A pokud jste někdy zaznamenali vůni kukuřičného čipu v psích tlapách, nedělejte si starosti – je to naprosto normální.

Čivavy se rodí s měkkým bodem na hlavě
Další zajímavý psí fakt: Čivavy se rodí s měkkým bodem na lebce stejně jako lidé.

Psi sní stejně jako my
Už jste někdy sledovali, jak se váš pes ve spánku škube nebo štěká? Ukázalo se, že mají sny stejně jako my. Dokonce zažívají stejné vlnové vzorce, které děláme, když spíme.

Zdroje: petfinder.com, obrázky: pixabay.com