Zařiďte si domov ve stylu hygge

Hygge je dánský způsob šťastného života. Základní myšlenkou tohoto kouzelného slova je žít, a ne přežívat. Potřeba být v tomto případě převažuje nad potřebou mít. Způsob života Hygge se liší od toho, na co jsme zvyklí – je pomalejší a nutí vás všímat si a oceňovat maličkosti. Mezi 5 základních principů života hygge patří:

Rovnováha v životě

Není to tak, že by Dánové nepracovali. Střídají však rušné chvíle v práci s nenahraditelným odpočinkem v pohodlí svého domova. Nepotřebují všechno a nepotřebují všechno najednou. Dokážou říci ne přílišnému konzumu.

Pocit bezpečí a lásky

Ve stylu hygge je klíčové vyvolat pocit bezpečí a lásky. Podle Dánů je třeba, abyste se doma cítili nejen pohodlně, ale také milovaní. Obklopte se rodinou nebo přáteli a užívejte si společně strávený čas bok po boku.
Schopnost vypnout

Být online se v posledních letech stalo samozřejmostí. Ti, kteří netráví většinu dne před obrazovkou, dnes zřejmě nedrží krok s dobou. Dánové na to jdou trochu jinak a ze světa internetu utíkají při každé příležitosti. Koneckonců, odpočívat se dá i s šálkem čaje a dobrou knihou v ruce.

Závist tu nemá místo

Zatímco někteří lidé jsou úspěšnější, jiní mohou být méně úspěšní. Je to přirozené. Ve smyslu hygge je však důležité nezávidět nikomu úspěch a soustředit se především na sebe.
Dominuje přítomnost

Nevyplácí se myslet příliš dopředu. Stejně tak je zbytečné zabývat se minulostí. Žijte tady a teď. Užívejte si přítomného okamžiku a buďte vděční za vše, co máte. Přesně to hlásá způsob života hygge.

Styl hygge u vás doma


Nebojte se. Nemusíte cestovat do dalekého Dánska, abyste si užili krásu severského hygge. Ve skutečnosti je to jeden z nejdůležitějších trendů ve světě interiérového designu u nás na Slovensku. Vyznačuje se jednoduchostí, vzdušností, minimalismem a v neposlední řadě funkčností. Cílem je vytvořit z fádního prostoru harmonický celek, kde bude vše dávat smysl. Celý návrh vychází z drsné skandinávské přírody, odkud k nám přišel styl hygge. Pokud chcete, aby z vašeho domova vyzařovala severská pohoda, měli byste dodržovat několik základních pravidel.

Buďte propojeni s přírodou

Péče o životní prostředí, ekologie, udržitelnost, obnovitelnost. Ne, to nejsou jen prázdné fráze. To všechno jsou věci, kterými se Dánové při zařizování svých domovů skutečně řídí. Jejich bytům a domům dominují přírodní materiály, často takové, které byste na první pohled odepsali. Zkuste se ale zamyslet a vdechnout starým kouskům nový život. Máte doma starý dřevěný stůl po rodičích? Vezměte štětec a zušlechtěte popraskané části. Máte opotřebované původní židle? Jednoduše je nechte přečalounit – v obchodech už je možná v takové kvalitě nenajdete.

Udělejte si v nich teplo

O drsné skandinávské krajině jsme již mluvili. Není divu, že se Dánové snaží udržet své domovy co nejteplejší – i když v mnoha případech jen opticky. V tomto případě je ideálním prostředkem dřevo. Kvalitní dřevěný nábytek bude ve vaší domácnosti vypadat nejen elegantně, ale jeho jemná, ale zajímavá struktura vám také umožní pohrát si s doplňky. Se dřevem však pracujte opatrně. Pokud nechcete celek rozbít, kombinujte vždy maximálně tři druhy dřeva. Ideální je, když odstín nábytku sladíte s podlahou.

Dřevo poslouží jako skvělý základ pro konečné uspořádání. Neutrální hnědou lze pohodlně kombinovat s béžovou, bílou, tmavě šedou nebo černou. Výbornou volbou jsou také hravé barevné doplňky, například v podobě polštářků na pohovku. Kreativitě se zde meze nekladou.

Rozjasněte svůj interiér

Dlouhé severské zimní večery se mohou podepsat na psychice. Pro Dány je každý sluneční paprsek cenný. Proto v mnoha případech na jejich oknech vůbec nenajdete žaluzie nebo masivní rolety. Po setmění dokreslují atmosféru všudypřítomnými lampami a lucernami. Vytvořte si například čtecí koutek s elegantní stojací lampou. Ložnici může doplnit pohledná noční lampička, zatímco obývacímu pokoji může dominovat majestátní lustr.

Při výběru svítidel myslete na barevné provedení žárovek. Pokud je to možné, snažte se vyhnout studeným tónům. Ty působí chladně a neosobně, takže se hodí spíše do pracovních a komerčních prostor. Teplé barvy jsou vhodnější pro relaxační prostory, jako je obývací pokoj nebo ložnice. Kromě toho, že vytvářejí útulnější atmosféru, se v nich budete cítit příjemněji a pomohou vám usnout.

Autor: Diana Bašková, Zdroj: Byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Martina_zalitobetonem