Zemřel nejstarší lev na světě. Podlehl zraněním, která mu způsobili pastevci

Loonkito byl považován za nejstaršího lva na světě žijícího ve volné přírodě.

Lev Lookinto se dožil úctyhodného věku 19 let. Po celý svůj život si užíval svobody v národním parku Amboseli v Keni. Kdyby se nevydal na lov, který se mu stal osudným, pravděpodobně by si ji mohl užívat ještě nějakou dobu. Cesta za potravou do nedaleké vesnice, kde zaútočil na dobytek, však již byla jeho poslední, píše The National News.

Ve středu 10. května kolem 21. hodiny místního času se lev vydal do vesnického kravína. Místní pastevci však lva ve snaze odehnat ho bodli kopím. Jelikož byl lev již starý a vyčerpaný, nedokázal se dostatečně bránit a rány oštěpem do hlavy ho usmrtily, uvedl portál UniLad.

„Byl to starý lev, který měl problém sehnat kořist, a dobytek je snadná kořist,“ uvedl Paul Jinaro, mluvčí národního parku, a dodal, že zdravý lev by hledal potravu ve volné přírodě. Dodal, že Loonkinto byl „legendární bojovník, který neochvějně bránil své teritorium více než 10 let“.

Skutečnost, že se dožil skutečně úctyhodného věku, potvrdili i ochránci přírody, kteří poznamenali, že afričtí lvi se ve volné přírodě obvykle dožívají 18 let. Lva dnes oplakává také nezisková organizace Lion Guardians, která ve svém příspěvku Lookinta označila za nejstaršího lva žijícího v Africe.

zdroj: Unilad, National Interest, Titulní obrázek: Pixabay.com/IanZA