Znáte základní lidské potřeby? Patří sem osobní důležitost, ale i láska

Mezi jeho nejslavnější počin patří seznam základních lidských potřeb, které má údajně každý z nás bez výjimky. Náš osobitý životní styl rozhoduje pouze o tom, jak máte tuto šestici seřazenou na svém žebříčku hodnot.

1. Jistota/ pohodlí

První lidskou potřebou je jistota. Díky pudu sebezáchovy se snažíme vyhnout bolesti a nepředvídatelným situacím. Chceme mít jednoduše věci pod kontrolou. Tento pocit nám dodá komfort a vnitřní klid.

2. Nejistota/ Variabilita

Odpovězte si na otázku: Máte rádi překvapení? Pokud zní odpověď „ano“, lžete sami sobě. Máme rádi jen ta překvapení, která očekáváme. Ty, která neočekáváme, nazýváme problémy. Ale i ty potřebujeme, abychom si vybudovali určitou „hroší kůži“. Naše svaly ani charakter neporostou, pokud nebudeme bojovat s odporem.

3. Důležitost

Každý po tom toužíme a málokdo to dokážeme přiznat. Chceme se cítit nejlepší, výjimeční, speciální, a nebo potřební. Ať už sami pro sebe nebo pro našeho partnera či rodinu. Dosahujeme toho různými způsoby. Někdo se cítí důležitě tím, jak vypadá, někdo kolik vydělává, nebo kde bydlí.

4. Láska a spojení

Lásku všichni chceme a potřebujeme. Když milujeme, cítíme se naživu a plní energie. Nic pro nás není problém. Jakmile lásku ztrácíme, je to jako by se nám trhalo srdce na kusy. Spojení je něco nižšího než láska, ale neméně důležitého. Jedná se o přátelství nebo rodinné vazby.

5. Růst

Je to jednoduché. Pokud nerosteme, umíráme. Potřebujeme se vzdělávat, zlepšovat se, posouvat naše hranice i naše vztahy dál.

6. Přispívání

Zní to možná jako klišé, ale pomáhat kolem sebe, je tajemstvím života. Zamysleme se, co je první věc, kterou uděláme, když se dozvíme nějakou skvělou novinu? Zavoláme někomu a o svou radost se podělíme. Zkrátka je to o sdílení. Život je o vytváření smyslů, o celku, ne o jednotlivci.

Zdroj: Befit.com, Náhledový obrázek: pressfoto z Freepik.com