5 nejděsivějších vědeckých objevů, jako například Neviditelné bakterie

Jakou nejděsivější a nejpodivnější věc si dokážete představit? Možná nějakou děsivou příšeru? Nevinné lidi umírající v nesmyslných válkách? Žádný signál Wi-Fi? To vše bledne ve srovnání s vědeckými objevy.

  1. Změna klimatu

Zemská atmosféra propouští sluneční energii z vesmíru, ale zadržuje v sobě oxid uhličitý a metan. Výsledek – Země se zahřívá jako ve skleníku. Vědci se domnívají, že obsah oxidu uhličitého ve vzduchu je nejvyšší za posledních 14 milionů let. Důsledky globálního oteplování – sucho, záplavy, zasolení – zasáhnou zemědělství, což způsobí potravinovou krizi a vymizení některých produktů. Například do roku 2080 může zcela vymizet kávovník. Zřejmým důsledkem změny klimatu budou nové epidemie, protože globální oteplování by mohlo “probudit” prehistorické viry v ledovcích. Naší jedinou nadějí je zbavit se všech fosilních paliv a zastavit odlesňování. Všichni ale víme, že se to nestane, takže se zásobte opalovacími krémy.

  1. Yellowstonský supervulkán

Možná si myslíte, že Yellowstonský národní park je skvělé místo k návštěvě. Koneckonců, kde jinde uvidíte Old Faithful, který stříká své mohutné gejzírové vody na stovky turistů asi 20krát denně. A na první pohled byste měli pravdu, ale když se ponoříte trochu hlouběji, budete zděšeni! Celá tato oblast se totiž nachází na dávném supervulkánu. Pro představu, pokud tato věc vybuchne, a vědci tvrdí, že by to klidně mohlo být, celý svět bude buď zničen, nebo uvržen do doby temna.

  1. Neviditelné bakterie

Věděli jste, že až do 19. století lidé vůbec netušili, že bakterie existují? Je to tak. Předtím se z každé nemoci obviňovalo buď čarodějnictví, nebo miasma. Co by si asi naši předkové pomysleli, kdybychom jim řekli, že ve vzduchu, vodě, potravinách, a dokonce i v lidských tělech se jen tak potulují biliony drobných organismů? Moderní prarodiče se sotva přenesou přes televizní ovladače, tak si představte reakci někoho z doby před 200-300 lety. I když o těchto mikroorganismech víme, stále je děsivé, jak napadají naše těla. Díky vědě za účinnou léčbu!

  1. Jak velký je vesmír?

Stručná odpověď na tuto otázku zní: “nezměrně obrovský; pravděpodobně nekonečný a stále se rozšiřující”. Naše malá mrňavá mysl si ani nedokáže představit, jak obrovský vesmír je. Je to tak; ani lidská představivost nedokáže začít pracovat s miliardami a biliony hvězd, slunečních soustav, galaxií, mlhovin a všeho, co je mezi nimi. Z našeho pohledu je Země obrovská, Slunce je 333 000krát větší než naše planeta a sluneční soustava se rozprostírá na miliardy kilometrů. Stejně jako 99,9 % celého tohoto prostoru je chladná, prázdná prázdnota, pravděpodobně vyplněná antihmotou. Takže to je jen jedna sluneční soustava v galaxii, která obsahuje přes sto miliard dalších hvězd. A tam venku jsou miliardy galaxií, které létají tkaninou vesmíru krkolomnou rychlostí. Tady je pro vás skvělé číslo: 93 miliard světelných let. To je předpokládaný průměr našeho viditelného vesmíru. Kdo ví, co leží za touto hranicí?

  1. Hromadná vymírání

Pokud je nám známo, došlo k nejméně pěti vymíráním planetárního rozsahu. První dvě byly jakési zkušební, kdy se tuny mořských tvorů buď vyvinuly, nebo je zasáhl neznámý meteorit či něco podobného. Pak je tu konec éry dinosaurů před 66 miliony let, největší masové vymírání v dějinách planety před zhruba 250 miliony let, které vyhubilo přes 90 % všech druhů, a vymírání savců před 33,9 miliony let. Příčiny těchto událostí jsou rozporuplné, ale často se uvádí, že byly mimozemské nebo jednoduše způsobené mohutnými sopečnými erupcemi. Podle některých vědeckých teorií se Země v současné době snaží odvrátit další vymírání, přičemž zánik hrozí více než milionu druhů.

zdroj: Brainberries.co, NPR.ogr, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt