5 největších záhad světa: Z pravé Atlantidy vědci stále vytahují 2400 let staré klenoty!

„Skutečná Atlantida“

Thonis-Herakleion, egyptské přístavní město na pobřeží Středozemního moře, sloužilo kolem roku 331 př. n. l. jako významné obchodní centrum. Hérakles a Helena Trojská jej údajně často navštěvovali. Kolem 2. století př. n. l. se však centrum města zřítilo v důsledku zkapalnění půdy, které pravděpodobně vyvolalo zemětřesení, tsunami nebo záplavy.

Nakonec se celý Thonis-Herakleion potopil pod povrch. V roce 2000 jej objevili mořští archeologové. Od té doby vytrvale vytahují z mořského dna velké sochy, zvířecí sarkofágy, ruiny chrámů, střepy keramiky, šperky, mince a dokonce 2400 let staré koše s ovocem, čímž si město vysloužilo přezdívku „skutečná Atlantida“.

Země džbánů

Hornatá krajina severního Laosu je poseta tisíci kamenných nádob připomínajících džbány, které jsou porostlé lišejníky z doby železné. Některé z nich váží několik tun a dosahují výšky až 3 metrů.

V některých oblastech se nacházejí skupiny 400 takových pískovcových nádob. Podle legendy je obři používali jako poháry na víno, ale vědci se domnívají, že sloužily jako pohřební urny nějaké velmi staré civilizace.

Kdo byl v Brazílii první?

Objevitel lodních vraků Robert Marx objevil v brazilském zálivu Guanabara několik římských váz s dvojitým uchem, tzv. amfor. Podle Marxe jsou jasným důkazem toho, že Římané byli prvními Evropany v Brazílii a předběhli Portugalce o více než 1 000 let. Brazílie mu okamžitě zakázala vstup do země, a tak dodnes zůstává přítomnost Římanů na brazilském pobřeží z velké části neprokázána.

Navigace pro námořníky

Palacas Candelabra je figura ležící v peruánském zálivu Pisco. Shora dolů je vysoká přes 180 metrů a pochází z roku 200 před naším letopočtem. Vědci dodnes nezjistili, o co se jedná. Jedna z teorií tvrdí, že sloužil jako navigační nástroj pro námořníky.

Záhadný rukopis

V roce 1912 získal obchodník se vzácnými knihami Wilfrid Voynich středověký rukopis psaný v zaniklém jazyce. Ilustrace rostlin a nahých žen dodnes vědcům vrtají hlavou. Voynichův rukopis se nyní nachází na Yaleově univerzitě a kdokoli se může přijít pokusit záhadu rozluštit.

zdroj: Ancient Code, pluska.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Matthew Summerton – Public Domain, Země džbánů