Jak se naučit využívat čas v zaměstnání aneb time management v praxi

Umíte efektivně využívat čas ve své práci? Nebo občas propadnete prokrastinaci a vaše mysl bloudí kdoví kde. Pak je pochopitelné, že vaše výsledky mohou pokulhávat a vy nemusíte být s nimi spokojeni. Platí to zejména pro ty, kteří pracují na home office, kde jsou více vystaveni různému rozptýlení. Naučit se správně čas organizovat je základem úspěchu.

Svůj čaj ekonomický plánujte

Ať se to nezdá, tak plánování času je velmi důležité. Kdo má vypracován přesný plán a dodržuje ho, je ve své práce efektivnější a dosahuje svých cílů rychleji a za menší námahu. Proto je dobré si jednotlivé činnosti rozplánovat. Můžete k tomuto účelu využívat různé kalendáře – papírové i ty on-line podle toho, co vám lépe vyhovuje.

Nenechte se rozptylovat

Při práci v kanceláři se spousta lidí nechá rozptylovat e-mailovými zprávami. Přitom by stačilo e-mailovou poštovní schránku kontrolovat jen ve vymezeném čase. Pochopitelně musíte mít přehled o tom, kdo vám píše, ale opravdu není nutné kontrolovat každý e-mail, který vám do schránky přistane. Vyhraďte si proto během dne dva až tři časové bloky na odpovědi na e-maily. Nejlepší je vypnout všechna oznámení o příchozích zprávách, aby vás to zbytečně nelákalo ke kontrole.

Technika pomodoro

Francesco Cirillo na konci 80. let minulého století vyvinul speciální metodu organizován pracovního času. Jmenuje se technika pomodoro. Její podstata spočívá v tom, že časté přestávky v práci přispívají ke zlepšení psychické činnosti.

Metoda funguje tak, že si na časovači nastavíte 25 minut, které věnujete práci. Jakmile uběhne daná doba, uděláte si krátkou přestávku od 3 do 5 minut. Pak pokračujete opět v práci. Po čtyřech takových cyklech si uděláte přestávku v trvání půlhodiny. Tímto způsobem byste měli pracovat tak dlouho, až budete mít celý úkol hotový.

Využíváte techniku pomodoro ve svém zaměstnání?

zdroj: redakce, Monika R., lucidchart.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/27707