6 nejčastějších chyb, které mohou poškodit vaše auto v zimě

Několik jednoduchých kroků ochrání vaše stěrače, okna a další.

V zimě spěcháte, abyste se dostali z bodu A do bodu B, ale do cesty se vám připletou chladné povětrnostní podmínky, které vás donutí narychlo vynechat kroky, které byste normálně udělali, abyste zabránili poškození svého vozu.

Rozhodli jsme se proto zeptat několika odborníků na nejčastější chyby v péči o auto v zimě, kterých se lidé v chladných měsících dopouštějí, a na to, jak můžete škodám předejít. Kristine D’Arbellesová, vrchní ředitelka Kanadské automobilové asociace, a David Bennett, manažer opravárenství AAA, se podělili o své názory s časopisem Popular Mechanics.

1) Jízda s ledem a sněhem na vnějším povrchu vozu

Dobře, tohle je trochu zřejmé – ale být iglú na kolech je dokonce v rozporu se zákonem. Jízda bez odstranění ledu a sněhu z vnějších oken a zrcátek před zahájením jízdy je nehodou, která čeká na to, až se stane. D’Arbellesová varuje, abyste nezapomínali ani na vnitřek auta. „Vaše klimatizace je také odvlhčovač vzduchu,“ říká, „takže ji používejte k čištění zamlžených oken, abyste měli lepší viditelnost.“

2) Doplňování běžné kapaliny do ostřikovačů čelního skla

Bennett radí, abyste vždy používali správné díly, od škrabky na led na čelním skle až po správné díly pod kapotou. „Nesnažte se něco vymyslet,“ varuje. Jedním z problémů, se kterým se setkává příliš často, je, že když dojde kapalina do ostřikovačů, lidé ji plní obyčejnou vodou. To může vést k problému se zamrzáním, které pak může bránit montáži. Místo toho používejte správnou kapalinu do stěračů – existuje dokonce zimní směs, která pomáhá zabránit zamrznutí. „Chtějte tam dát správnou kapalinu,“ říká.

3) Zahřívání auta na volnoběh

Bennett říká, že viditelnost oken je klíčem k tomu, abyste věděli, jak moc byste měli vozidlo před jízdou zahřát. Vůz se vždy rychleji zahřeje za jízdy než při volnoběhu. Zahřívání auta volnoběhem je „plýtvání penězi, prostě plýtvání benzínem,“ říká. „Věnujte čas rozmrazování oken a ujistěte se, že jste oškrábali led. Počkejte, až uvidíte z celého okna, a ne jen z toho malého, malého místa.“

4) Používání oken, dokud jsou ještě pokrytá ledem

Při odmrazování oken buďte opatrní. Bennett doporučuje nepoužívat k čištění čelního skla žádné tekutiny, například teplou vodu. Místo toho nastartujte auto a nechte topení a rozmrazovač udělat těžkou práci; zapněte topení naplno, zatímco škrabkou odstraňujete led z oken.

„Na něco, co už je zamrzlé, nechcete dávat nic teplého,“ varuje Bennett. „Jakmile je to jednou zmrzlé, je to křehké, a když do toho vnesete změnu teploty, bude to ještě křehčí a něco by mohlo prasknout nebo se zlomit.“

5) Zapomínáte rozmrazovat zámky a kliky

Vylití horké vody na zamrzlé zámky a kliky dveří může poškodit mechanismy uvnitř. Nedělejte to. Místo toho použijte komerčně dostupný odmrazovací sprej, říká D’Arbellesová. Jen se ujistěte, že tento sprej skladujete na jiném místě, než je vnitřek auta; jinak budete spěchat, abyste rozmrazili zamrzlé zámky a kliky, což vás může přivést zpět do koloběhu poškození.

Bennett také varuje před vodou na zamrzlé zámky a kliky a doporučuje komerční rozmrazovací prostředek. Pokud ho nemáte, můžete podle něj jednoduše použít fén na vlasy, aby led kolem zámku roztál.

6) Zvedání stěračů před bouřkou

Zvednutí stěračů před sněhovou bouří, abyste mohli snadněji umýt okna, se může zdát jako samozřejmost. Ale není to dobrý nápad, říká D’Arbellesová. „Časem se tím pravděpodobně sníží tlak stěračů na čelní sklo, což může mít za následek problémy s viditelností, zejména za sněhových podmínek.“ Pokud navíc jeden ze stěračů neočekávaně ztratí napětí a odskočí zpět k oknu, může dojít k prasknutí čelního skla, zejména pokud se tak stane za obzvláště chladného zimního dne. Vzhledem k tomu, že životnost stěračů je pouze půl roku, někteří řidiči odvracejí problémy tím, že místo nich přejdou na zimní stěrače.

zdroj: Popular Mechanics, Titulní obrázek: Pixabay.com/dapple-designers